Menzel skončil s nakrúcaním Hrabala

Vydané 23. 6. 2006 o 0:00
Režisér a scenárista Jiří Menzel (vpravo) a predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Obsluhoval jsem anglického krále Oldřich Kaiser. Tento týždeň skončilo nakrúcanie filmu. FOTO - ČTK

Nakrúcanie nového filmu Jiřího Menzela sa skončilo. Posledná z 3400 klapiek sa ozvala v stredu. Filmová adaptácia románu Bohumila Hrabala Obsluhoval som anglického kráľa sa nakrúcala 66 dní na 42 kilometrov filmového materiálu na 25 miestach, snímka mala rozpočet 85 miliónov.

"Teraz si sadnem do strižne, kde budeme pracovať celé prázdniny," povedal režisér. "Som rád, že som po rokoch dostal príležitosť robiť film. Mal som šťastie, že som bol obklopený príjemnými a pracovitými ľuďmi. Dúfam, že sa pán Hrabal zhora pozerá a dobre sa baví."

Úlohu malého českého čašníka Jana Dítěte stvárnil v mladosti bulharský herec Ivan Barnev, v staršom veku ho hrá Oldřich Kaiser. K deju Menzel prezradil, že Kaiser si bude vybavovať epizódy zo svojho života, ktoré stvárni bulharský herec, takže v ňom budú dva príbehy. Dialógov vraj bude málo, ani v knižke ich nie je mnoho.

Slávnu predlohu sprevádzali od roku 1996 spory o filmové práva i hľadanie režiséra. Okrem Menzela boli v hre aj Karel Kachyňa, Jan Svěrák, Miloš Forman a Jan Hřebejk.

Poslednou Menzelovou snímkou pre filmové plátno bol pred dvanástimi rokmi film Život a neobyčajné dobrodružstvá vojaka Ivana Čonkina. Na konte má štyri veľké adaptácie Hrabalových kníh: oscarové Ostro sledované vlaky, Škovránky na niti, Slávnosti snežienok, Škvrny a aj jednu z poviedok filmu Perličky na dne z polovice 60. rokov.

Okrem 38 hlavných a vedľajších úloh a 148 epizódnych si zahralo v "anglickom kráľovi" 1100 komparzistov. Hrajú tam aj Milan Lasica, Marián Labuda, Martin Huba, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Jaromír Dulava a aj maďarský oscarový režisér István Szabó, Menzelov dávny kamarát a vrstovník.

Práve jeho tvár sa mu vraj vybavila, keď premýšľal, koho obsadí do úlohy bohatého burziána. "Skôr žartom som tohto jemného a inteligentného filmára oslovil a na moje milé prekvapenie tú úlohu prijal," vysvetlil režisér.

Úlohy obsadzoval podľa toho, ako kto zodpovedá Hrabalovej predlohe. "I keď viem, že by producenti privítali, aby som obsadil víťaza VyVolených či nejakú seriálovú hviezdu. Hrabal si však zaslúžil autenticitu. Som rád, že netrvali na tom, aby v tom hral za české peniaze Dustin Hoffman," povedal režisér pred nakrúcaním.

Už pred rokom sa priznal, že nerád počuje, keď sa o "anglickom kráľovi" hovorí ako o veľkoprodukcii.

"Mal by to byť film, na ktorý by každý normálny človek rád šiel do kina," uviedol. Dodal, že na televíznej obrazovke ho rád neuvidí. Aj preto odmietol, aby z tých istých záberov vznikol film a televízny seriál.

"Chcem, aby príbeh dal ľuďom zabudnúť na knižku, z ktorej scenár ťaží. Aby to bol film i pre tých, ktorí ju nečítali," vysvetlil.

(čtk, mt)

Slovenský herec Marián Labuda tiež hrá vo filme. Aj Milan Lasica a Martin Huba. FOTO - ČTK

Jiří Menzel za kamerou. FOTO - ČTK

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní