Blog z USA
Prepadáci

Vydané 3. 7. 2006 o 0:00 Autor: Jozef Purdeš

Takmer štvrtina ôsmakov v štáte Georgia nebude mať tento rok prázdniny. Miestne školy to považujú za úspech. Mysleli si, že záverečné skúšky nespraví viac žiakov. Prepadlo 75 000.

Každý rok sú tu na školách záverečné skúšky z čítania, písania a matematiky, na ktorých sa musia zúčastniť všetci žiaci. Vyššie ročníky majú aj prírodné a humanitné (dejepis, zemepis) vedy, a tí, ktorí tieto skúšky nespravia v ôsmom ročníku, nebudú môcť začať strednú školu. Budú musieť ísť do letnej školy a zopakovať si test, a ak ešte stále neprejdú, ostanú v ôsmej triede.

Tento rok prepadlo 11 percent žiakov z čítania a 23 percent z matematiky.

Na naše pomery by tieto testy neboli až také náročné. V čítaní museli žiaci prečítať krátky úryvok a správne odpovedať, o aký typ prózy alebo poézie ide. Na výber boli "žánre" ako list, reklama a odborný článok. Ďalej museli žiaci odpovedať na otázky typu o čo autorovi v tom článku išlo, kto bola hlavná postava. Žiaci mali vždy päť odpovedí, z ktorých si mohli vybrať.

V matematike museli žiaci vedieť počítať, umocňovať a odmocňovať, správne identifikovať geometrické tvary, merať veľkosť uhla, počítať so zlomkami a riešiť rovnice typu "ax+b=cx+d".

Ako to už býva, nikto nie je na vine a školy slávia úspech, že neprepadlo viac žiakov. Niektorí učitelia sa zastávajú svojich žiakov. Hovoria, že podaktorí žiaci boli veľmi vystresovaní a plakali počas testu. Onedlho budú aj za toto viniť autorov testov.

V Amerike sa nedajú pripraviť testy, ktoré by nikomu neprekážali. V rámci politickej korektnosti treba dodržať správny pomer mužov, žien a rás vo všetkých článkoch. Dej sa nesmie odohrávať na horách, lebo deti, ktoré vyrastali v nížinách, by sa mohli cítiť nepríjemne. Takisto more, rieky a jazerá sú zakázané.

Hemingwayov Starec a more? Na to zabudnite! Deti, ktoré nevyrástli pri mori, nič nepochopia, a všetci, čo majú starých rodičov, budú mať stres zo slova starec.

purdes.blog.sme.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní