Blog z Británie
Anglický dom

Vydané 10. 7. 2006 o 0:00 Autor: Silvia Knowles

Už sú to dva roky, čo pracujem v Británii ako architekt. Za tie dva roky som navštívila neúrekom anglických príbytkov. V niekoľkých som bývala a jeden som dokonca aj kúpila. Niekoľko desiatok nových príbytkov som sama navrhla a zopár ich za tie dva roky už i stojí. Aká je teda kultúra anglického príbytku?

V zásade platí, že Angličania to majú radi útulne a "po starom". Tí, čo v Anglicku aspoň pár dní pobudli, poznajú tie najotravnejšie veci na ich domoch: oddelené kohútiky na teplú a studenú vodu, okná otvárajúce sa von, respektíve neotvárajúce sa vôbec, či všade staré koberce, dokonca i v kúpelni a kuchyni.

Anglický dom je na naše pomery malý. Vzhľadom na hustotu osídlenia a cenu pozemkov sa niet čo čudovať. Okrem centier veľkomiest zástavba nepresahuje výšku dvoch-troch podlaží, a tak je snaha na ostrove vedľa seba nasekať rodinné domy pre vyše 60 miliónov ľudí odmeňovaná typom rodinného domu, ktorého prízemie by sa celé zmestilo do našej obývačky.

Anglický dom je studený. Vďaka miernejšej klíme neboli požiadavky na zateplenie také akútne; ešte v nedávnej minulosti stačil 215 mm hrubý tehlový múr.

Anglický dom je tradičný. Tehličkové steny, šikmá strecha, malé okná s historizujúcimi rámami a živé ploty v predzáhradkách. Prvý mesiac sa mi Anglicko zdalo ako z rozprávky, najmä po rokoch strávených na panelákových sídliskách.

Smutnú realitu som si začala uvedomovať až neskôr. Domy postavené v treťom tisícročí sa, žiaľbohu, snažia vyzerať ako rodinné domy spred 150 - 250 rokov. A nielen vzhľadovo. Na rozdiel od tých starých však tieto novodobé imitácie anglického domu stratili anglické čaro.

A tak, keď som stála pred vyše tuctom miestnych, priemerne asi 60-ročných poslancov, a snažila sa obhájiť svoj moderný apartmánový blok na brehu rieky v centre jedného provinčného mesta s takmer plochou strechou a výškou miestami "až!" päť podlaží, uvedomila som si, že nemám šancu. Fakt, že nový dom bude energeticky efektívny, moderný, v súlade so súčasným štandardom bývania a s využitím moderných materiálov a technologických postupov ich nezaujímal. Oni chceli tehličky, viktoriánske okná a minimum inovácie.

knowles.blog.sme.sk

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní