Blog z Brazílie
400 realov

Vydané 12. 7. 2006 o 0:00 Autor: JAN K. MYŠĽANOV

Bola to krátka reportáž o 79-ročnom dôchodcovi. Omylom ho vyhlásili za mŕtveho, a prestali mu vyplácať dôchodok. Keď sa živý dostavil na úrad, šokovali ho druhýkrát. Dôchodok mu začnú vyplácať znova, ale najprv musí doniesť "oficiálne potvrdenie, že je živý," plus potvrdenie z cintorína, kde ho mali údajne pochovať, že ho tam nepochovali.

Záležitosť sa skončila na súde aj preto, lebo dôchodcova dcéra bola právnička. Ťahalo sa to už niekoľko mesiacov, a tak do toho zapojila aj našu TV. Rozhovor s prokurátorom, ktorý sa mal k prípadu vyjadriť, bol dohodnutý na 13.30.

Na vrátnici Justičného paláca v Riu de Janeiro som sa opieral o stojan kamery, a spolu s produkčným sme čakali na reportérku, ktorá meškala. Sledoval som luxusný výťah predo mnou. Dvere sa otvárali a zatvárali úplne bez hluku.

Nová reportérka, ktorú najali len včera, dobehla na vrátnicu, zaregistrovala sa ako návšteva, a prešla detektorom kovov. Predstavili sme sa, a pohli smerom k výťahu.

"Dobrý deň, ktoré poschodie?" tichým hlasom sa spýtal obsluhovač výťahu, ktorý sedel na malej stoličke v rohu.

"Dobrý deň, 16.," pozdravil produkčný, a na mobile nervózne skontroloval čas.

"Prepáčte...," otočila sa k nemu nová reportérka. "Ani neviem, koľko platíte."

"400," odpovedal produkčný.

"400 za deň alebo za celý materiál?"

Obsluhovač výťahu, ktorý až doteraz bez pohnutia sledoval vyleštené špičky svojich starých čiernych topánok, prudko zodvihol hlavu a pozrel sa na ňu.

"Za celý materiál," odpovedal pokojne produkčný. "Je to OK?"

"Je...," usmiala sa reportérka a obzerajúc sa v zrkadle, začala si prstami prečesávať ofinu.

400 realov za jednu hodinu natáčania dnes, a pár otázok "znovunarodenému" dôchodcovi zajtra, to naozaj nie je zlý job, pomyslel som si.

"16. poschodie," tichým hlasom oznámil obsluhovač výťahu.

Najskôr vyšla von nová reportérka, potom produkčný s kamerou v ruke, a nakoniec ja, so stojanom. Vo výťahu zostal len obsluhovač. Ten, ktorého mesačný plat bol 340 realov.

myslanov.blog.sme.sk

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní