Blog z Nepálu
Káthmandu

Vydané 20. 7. 2006 o 0:00 Autor: FILIP JÁNOŠ

Hlavné mesto Nepálu nie je láskou na prvý pohľad. Po prvom dni som mal pocit, že som presýtený a že si potrebujem oddýchnuť. Život sa na mňa valil príliš dôrazne, nedal mi šancu nadýchnuť sa a spracovať to množstvo informácií. S radosťou som ušiel do hôr. Odvtedy som strávil v meste a jeho okolí takmer mesiac.

Cesta každého turistu po krajine sa začína a končí v Thameli - turistickej štvrti. Podnikaví Nepálčania využívajú akúsi nostalgiu za domovom a za vecami, ktoré máme radi. Aj napriek tomu, že ľudia cestujú pre spoznávanie nového, radi si pozrú Pána prsteňov pri dobrom Tuborgu. Potom sa premiestnia do skvelého Tom & Jerry pubu, kde sa pri rockovej hudbe zo začiatku 90. rokov zoznámia s polovicou sveta a k pivu pridajú zopár šlukov hašišu, ktorý kúpili po ceste.

Ak teda chcete zažiť pravé Káthmandu, treba vyraziť akýmkoľvek smerom preč z Thamelu a vkročiť do labyrintu uličiek, trhovísk a malých chrámov. Vnoriť sa do dravej ľudskej rieky, ktorá vás unesie do skutočného života, kde vám ľudia, bojujúci o každodenné prežitie, venujú ten najúprimnejší úsmev. Do života presiaknutého náboženstvom, dymom vonných tyčiniek a potom predavačov ovocia. Malá soška Ganešu vás bude sledovať pri zjednávaní ceny za trs čerstvých banánov. Budhove oči s vami budú nazerať do plechových nádob plných voňavého čierneho čaju spod Kančenčongy.

Namiesto fasfoodov si môžete vychutnať zeleninové curry v nespočetnom množstve pouličných vývarovní.

Civilizácia však valcuje aj tu a daňou je znečistené ovzdušie a neuveriteľný hluk.

Pravidlá cestnej premávky určuje klaksón a vek áut spolu s nekvalitným benzínom spôsobujú, že už okolo poludnia sa mesto zahalí do smogového závoja. Preto treba za objavovaním krás mesta vyraziť skoro ráno, keď sa mesto prebúdza a obyvatelia vychádzajú k ranným modlitbám. V rannom opare sa šíria zvuky modlitebných zvončekov a mantier. Ospalí bezdomovci sa mrvia vo svojich provizórnych obydliach a chystajú sa na každodenný boj.

filipjanos.blog.sme.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní