Blog z Blízkeho východu
Z pásma Gazy

Vydané 24. 7. 2006 o 0:00 Autor: VLASTIMIL MAZAL

Pražská budova YMCA, v ktorej sídli aj University of Northern Virginia, by vedela porozprávať množstvo príbehov. Môj spolužiak Emad je jedným z tých, ktorí keď začnú rozprávať, ľudia stíchnu a počúvajú.

Nikto by nechcel byť v jeho situácii. Emad sa totiž nemôže vrátiť domov.

Byť Palestínčanom z pásma Gazy asi nie je jednoduché. Emad o tom vie svoje. Keď pred záverečnou skúškou zo štatistiky čakáme pred vchodom do školy na riaditeľa s kľúčmi, Craig (úspešný štatistik z Veľkej Británie) nezáväzne udržiava konverzáciu o nadchádzajúcich letných prázdninách. Zrazu sa obráti na Emada a pýta sa: "Tak čo, ty ideš na prázdniny domov do Gazy?"

Po tejto otázke nastáva trápne ticho. Preruší ho až Emad, ktorý so sileným úsmevom odpovedá pokrútením hlavy. Atmosféra akoby zrazu oťažela. Pohoda nedeľného letného rána je zrazu preč.

Emad sa neskôr rozhovorí. Vysvetľuje, že ak chce letieť domov, musí trikrát prestupovať. A z Káhiry môže ísť iba autobusom. Letisko v pásme Gazy už zasa neexistuje. "Viete, pri tom všetkom bombardovaní sa nemôžeme čudovať," povie, akoby sa musel za niečo ospravedlňovať.

Otázka na jeho rodinu doma ho evidentne zabolí. "Musia to vydržať," hovorí. Dozvedáme sa, že situácia je naozaj zlá. Elektrinu majú iba štyri hodiny denne. Večer nemôžu vychádzať z domu. Každý sa po zotmení bojí.

O takýchto veciach sa veľmi ťažko píše človeku, ktorý také niečo nikdy nezažil. Neviem si ani predstaviť podobnú situáciu niekde tu v Európe.

Nechcem si ju predstavovať. Len doťukám do klávesnice túto výpoveď o úplne obyčajnom chalanovi z veľmi nešťastného miesta a pôjdem objať svoju priateľku. Nie preto, aby som zabudol, ale aby som sa uistil, že je v bezpečí...

Emad vie, že vojna je zlá. Nedusí v sebe nenávisť voči Izraelu, nepodporuje palestínskych radikálov. Je iba obyčajným študentom, ktorý uviazol v Prahe a bojí sa o svoju rodinu.

mazal.blog.sme.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní