Americký prezident bude oddychovať iba desať dní, minulé roky ho kritizovali, lebo bol mimo Bieleho domu celý august
Bush si vybral najkratšiu dovolenku

Vydané 7. 8. 2006 o 0:00 Autor: JAROSLAV RICHTER,čtk New York

Prezident Bush má tento rok len desať dní dovolenky. Veľa času strávi na bicykli.

FOTO – REUTERS

Americký prezident George Bush bude mať tento rok najkratšiu dovolenku za šesť rokov, odkedy zastáva svoj úrad.

Rovnako ako po minulé roky ju trávi na svojom ranči s rozlohou 650 hektárov pri texaskom Craw­forde. Oproti predchádzajúcim rokom, keď sa na ranč presťahoval takmer na celý august, tento rok tam pobudne len desať dní.

Politickí analytici usudzujú, že ide o dôsledok minuloročnej kritiky oneskorenej reakcie na katastrofu po hurikáne Katrina, keď Bush prerušil dovolenku len na dva dni.

Jeho hovorca Tony Snow to však odmietol. Podľa neho má prezident veľa povinností, okrem iného pri podpore republikán­skych kandidátov pre novembrové voľby do Kongresu a pri presadzovaní imigračnej reformy.

Na cestách

Napriek kratšej dovolenke však Busha v auguste vo Washingtone veľmi vidieť nebude. Chce cestovať, napríklad do Loui­ssiany na prvé výročie Katriny, či na svadbu príbuzných do Kennebunkportu v štáte Maine, kde má sídlo jeho otec, bývalý prezident George Bush starší. Do Crawfordu sa vráti na dva dni koncom mesiaca.

Už na ceste na dovolenku sa vo štvrtok Bush zastavil na mexickej hranici a prehovoril na tému imigrácia. Budúci týždeň si odskočí na deň do Wisconsinu na predvolebnú akciu republikánskeho kandidáta Johna Garda.

Dovolenka sa mu oficiálne skončí 13. augusta.

Pozvaní a nepozvaní hostia

Zoznam hostí, ktorých si prezident počas dovolenky pozval, na verejnosť neprenikol. Isté je, že tento víkend bola u prezidenta na ranči ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, s ktorou riešil vývoj na Blízkom východe, v Iraku a OSN.

Nepozvaným hosťom potom bude protivojnová aktivistka Cindy Sheehanová, ktorej syn padol v irackej vojne. O stretnutie s prezidentom sa márne snažila už minulý rok v lete. Spolu s ľuďmi, ktorí sa k nej pridali, kempovala pozdĺž verejnej cesty a dostala sa tak do konfliktu s miestnou políciou.

Tento rok bude svoje protivojnové akcie organizovať na malom pozemku, ktorý si odkúpila asi desať kilometrov od Bushovho ranča.

Jej pozvanie na návštevu k Bushovi pozorovatelia považujú za málo pravdepodobné.

Priveľa voľna

Na Bushovu adresu už viackrát zazneli výčitky, že si až priveľmi užíva voľna. Novinári zrátali, že za šesť rokov bol na svojom ranči päťdesiatosemkrát a že tam strávil dohromady 381 dní.

Jeho augustové dovolenky tam trvali štyri týždne, okrem roku 2004, keď ju pre prezidentskú volebnú kampaň skrátil na 13 dní.

Už pri svojej prvej prezidentskej dovolenke v roku 2001 sa Bush na tlačovej konferencii pozastavil nad tým, prečo má byť terčom kritiky.

„Veľa som toho urobil. A po druhé: na to, aby človek pracoval, nemusí sedieť vo Washingtone. Je úžasné, koľko sa toho dá stihnúť s telefónom a faxom,“ povedal vtedy prezident Bush.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní