Izrael bojuje a na vojakov, ktorých uniesol Hizballáh nemá čas. Ich rodiny obiehajú svet a vedú svoju vlastnú vojnu
Unesených vojakov hľadajú rodiny samy

Vydané 7. 8. 2006 o 0:00 Autor: JANA SHEMESH, Tel Aviv
Karnit Goldwasserová spolu s rodinami ďalších unesených izraelských vojakov obchádza svet a bojuje za ich prepustenie. FOTO - ČTK/AP

Izraelčanka Karnit Goldwasser (31) nevyštudovala ekológiu náhodou. Táto disciplína od človeka žiada istú mieru aktivizmu a toho má Karnit viac ako dosť. Nemohla ho však prejaviť vo svojej profesii, ale tam, kde to asi najmenej očakávala: v kampani za oslobodenie svojho manžela.

Hovorí, že to musela urobiť. "Raz som svojmu mužovi povedala, že keby som pre neho mala zniesť Mesiac z neba, tak to urobím," povedala denníku Maariv.

Jej Ehud (31), prezývaný Udi, je jedným z izraelských vojakov, unesených Hizballáhom a Hamasom. Udiho a jeho kamaráta Eldada Regeva (26) uniesol Hizballáh na hranici s Izraelom 12. júla. Obaja boli záložníci a dvanásty júlový deň mal byť posledným dňom ich služby.

Izraelu ide o veľa

Karnit doma chystala večeru a piekla Udiho obľúbený dezert. O tom, že na hranici sa niečo stalo, počula v rádiu, ale vôbec jej nenapadlo, že hlásateľ vlastne hovorí o jej manželovi. Odvtedy o ňom nič nevie.

Rovnako nie je nič známe ani o Eldadovi Regevovi, ani Giladovi Šalitovi (19). Toho uniesol Hamas už 25. júna v Gaze. Ich únoscovia doteraz neposkytli žiadne dôkazy, že ešte žijú a odmietajú aj návštevy Červeného kríža. Karnit sa cezeň pokúšala manželovi doručiť list a tóru. Neúspešne.

Medzitým sa Izrael kvôli uneseným vojakom zaplietol do dvoch konfliktov - v pásme Gazy a Libanone. A o unesených vojakoch sa pomaly prestalo hovoriť. Správy sú zrazu plné kaťúš, vojenských operácií, strát a ziskov. Hoci izraelský premiér Ehud Olmert rozprával, kde sa dalo o tom, že fotky troch unesených má na svojom stole a pri každom svojom kroku na nich myslí, bolo jasné, že Izraelu už ide o oveľa viac ako o ich oslobodenie.

Na vlastnú päsť

Karnit Goldwasser, ktorá sa za Udiho vydala len pred desiatimi mesiacmi, a jej svokor Šlomo si povedali, že za Udiho a jeho dvoch kolegov budú bojovať svoju vlastnú vojnu. Slovnú a emocionálnu.

Zmobilizovali ďalšie dve rodiny a začali obchádzať svet. Francúzsko, Británia, Amerika. Ministri, senátori, židovské organizácie, svetové televízie, najvychytenejšie talkšou. To všetko prešli, aby, ako hovorí Karnit, "rozprávali ich príbeh" a tlačili diplomatov k tomu, aby pri akomkoľvek pláne na zastavenie krviprelievania, mysleli aj na ich oslobodenie.

Nevie sa, na koľko bol ich tlak silný, ale faktom je, že návrh rezolúcie o prímerí obsahuje výzvu na bezpodmienečné prepustenie izraelských vojakov.

Video manželkám Hizballáhu

Či sa to však aj stane, je otázne. Ako zdôrazňujú všetky rodiny, ich synov zadržujú ľudia, ktorí nedodržiavajú pravidlá. Šlomo Goldwasser chce veriť, že jeho syn ešte žije. Karnit si myslí, že Udi žije.

"Verím tomu na 99 percent, lebo to mi hovorí moje srdce. To jedno percento pochybností vyplýva z toho, že môj rozum si uvedomuje, že nemám žiadny dôkaz," povedala na tlačovke pre americké noviny.

Karnit vo svojom boji za manžela zašla až tak ďaleko, že nahrala video, venované manželkám členov Hizballáhu. Vyzýva ich v ňom, aby svojich manželov presvedčili, aby jej dali čo len malý dôkaz, že Udi žije.

To bolo pre Izraelčanov, ktorí inak kampaň sympatickej mladej ženy uznávajú, príliš. V Izraeli sa stále zdôrazňuje, že teroristom netreba ukazovať slabosť. Karnit sa bráni, že sa im prihovárala ako ženám a manželkám. A tie sú všade rovnaké.

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní