Časopisy VSD a Closer zverejnili fotky z dovolenky Ségolene Royalovej – jednej z najvážnejších kandidátok na prezidentku
Francúzi ju poznajú už aj v plavkách

Vydané 14. 8. 2006 o 0:00 Autor: PAVEL ZAVADIL, čtk, Paríž

Ségolene Royalová je najobľúbenejšia socialistická politička Francúzska a horúca kandidátka na prezidentku. Po tomto lete ju voliči poznajú aj v plavkách.

FOTO – SITA/AP a TASR/AFP

Pravdepodobnú kandidátku francúzskej opozičnej Socialistickej strany na úrad prezidenta Ségolene Royalovú poznajú Francúzi dokonale. Royalová je mediálny miláčik a teraz sa láska médií k pôvabnej političke prejavila šokujúcimi fotografiami.

Dva časopisy zverejnili zábery Royalovej z dovolenky. Možno budúca prezidentka je na nich v bikinách.

Časopisy porušili nepísané pravidlo, že ženy – političky sa v plavkách neukazujú. Prekročili tiež tabu francúzskej politiky: u politikov verejnosť zaujíma predovšetkým ich verejný život.

„Je to skutočne to, čo Francúzi očakávajú? Nemalo by sa skôr hovoriť o programoch?“ pýta sa denník La Provence.

Odborníci sa dohadujú, či uverejnenie fotografií tohto druhu môže politikom prospieť, alebo nie.

Podľa niektorých si Royalová o to koledovala. Spoločne s najvážnejším kandidátom pravice na prezidenta – ministrom vnútra Nicolasom Sarkozym – sú mediálne zručnými politikmi. Obaja vpustili fotografov do svojich domov a obaja za to pykali.

Sarkozy bol nešťastný, keď noviny vlani zverejňovali fotografie jeho manželky s milencom. Vyhrážal sa dokonca žalobou. Hovorí sa, že práve tieto fotky stáli miesto šéfredaktora časopisu Paris Match.

Keď sa k Sarkozymu manželka vrátila, minister sa znovu vytŕčal pred fotografmi a o zásahu do súkromia už nehovoril.

V týždenníku VSD je Royalová na titulnej strane práve so Sarkozym. Ona na pláži v bikinách, on pri joggingu na pláži v šortkách. Titulok znie: Duel pod slnkom. Na rozdiel od Royalovej dal Sarkozy na vyhotovenie snímky súhlas.

Royalová, pekná päťdesiattriročná matka štyroch detí, ktoré má so životným partnerom, nie však s manželom, prvým tajomníkom socialistov Francoisom Hollandom, reagovala na uverejnenie fotografií zdržanlivo. Postup časopisov VSD a Closer síce považuje za vulgárny zásah do súkromia, ale nechce veci „dávať väčšiu dôležitosť, než má“, a nebude časopisy žalovať.

Hranice medzi verejnou a súkromnou sférou politikov sa tak pozvoľna posúvajú, i keď stále sú rešpektované neporovnateľne viac než v susednej Veľkej Británii.

Názory na to, či môže byť tento trend pre politikov prospešný, nie sú jednotné.

„Pre politikov sú také reportáže doplnkom ich systému komunikácie s verejnosťou,“ povedal sociológ Dominique Reynié.

Podľa jeho názoru je tu však aj riziko negatívneho dosahu. „Na rozdiel od športovcov, spevákov alebo hercov tu politici nie sú na to, aby vzbudzovali sny, a takto môžu pôsobiť ako príliš ležérni.“

Iní zasa hovoria, že politici sa tak približujú k ľuďom, a podobne obhajujú svoj postup i oba časopisy, ktoré vytlačili fotografie Royalovej.

„Je to pani zo susedstva na pláži. Podobá sa našim čitateľkám,“ povedala šéfredaktorka Closeru.

Reynié usudzuje, že súkromie politikov sa bude na titulných stránkach objavovať čoraz častejšie, pretože je jednoducho potrebné tieto stránky nejako naplniť. „Od filmu a spevákov sa tak dosť mechanicky prejde k politike,“ citovala ho agentúra AFP.

Aj veľmi seriózny denník Le Monde, ktorý venoval záležitosti viac než pol strany, napísal, že politici sa stávajú novým terčom paparazziov.

Upozornil však, že stále nie sú v tomto smere dosť lukratívnym artiklom. Zatiaľ čo za tajne vyhotovené snímky filmových hviezd alebo korunovaných hláv môže fotograf dostať až stotisíce eur, fotografie Royalovej, údajne výsledok niekoľkodňového číhania, predal ich autor za menej než 10 000 eur (380 000 korún).

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní