Iracká reality šou sa vzpiera násiliu v krajine

Vydané 15. 8. 2006 o 0:00
Súťažiaci v televíznej reality show Sláva a bohatstvo môžu získať zmluvu s televíziou.

BAGDAD - Moderátor televíznych správ Jon Stewart v béžovom obleku sa nervózne pohráva s pohárikmi. Oznamuje ďalší výbuch. "Mikrovlnná rúra explodovala Suze priamo pri tvári, práve keď si chystala svoju obľúbenú pizzu," hovorí. Zrazu odstupuje a víta Aliho Fadhila, možno vychádzajúcu hviezdu takzvaných zábavných správ, ktoré ukazujú trochu inú tvár Iraku, než ako ju pozná väčšina ľudí.

Zatiaľ je dvadsaťštyriročný Ali "len" obľúbeným súťažiacim v novom televíznom hite, v televíznej irackej reality šou Sláva a bohatstvo. Mladí ľudia v nej prekonávajú najrôznejšie prekážky, aby prípadne získali zmluvu s televíznou stanicou aš-Šarkíja, ktorá úspešný program vysiela.

Sláva a bohatstvo ukazuje úplne inú irackú realitu. Žiadne zabíjanie, žiadne únosy, žiadne výbuchy. Teda okrem tých, ktoré sa z času na čas vyskytnú v kuchyni. "Je to vlastne len taká podpora, ktorú môžeme mladým ľuďom ponúknuť v týchto zlých časoch," hovorí Mustafa Kadím, muž, ktorý, dohliada na programovú skladbu celej televíznej stanice.

"Dobre si uvedomujeme, že môžeme objaviť i niekoľko skutočných talentov," dodáva.

Formát televíznej reality šou sa po prvý raz do arabského sveta dostal v roku 2003. Vtedy najviac pripomínal program Big Brother. Arabi si k nemu doplnili ešte súťažné prvky zo šou typu Hľadáme SuperStar. Chlapci a dievčatá sa tak mohli predviesť i pri tanci a speve. Program sa však stretol s odporom konzervatívnych islamistov. Neoblomilo ich ani viac náboženských prvkov v celom programe.

Aš-Šarkíja uviedla prvú reality šou už v roku 2004. Vtedy však nešlo len o zábavu. Program sa krútil predovšetkým okolo obnovy krajiny po americkej invázii v roku 2003.

Sláva a bohatstvo sa začali vysielať v tomto roku. Stále má trochu iné pravidlá. Raz víťaz získa bezúročnú pôžičku na činnosť malého podniku a posledný diel sa nakrúca práve okolo objavovania talentov. "Hlavným posolstvom programov je, aby ľudia začali uskutočňovať svoje sny a šli za nimi," tvrdí Kadím.

Najnovšia reality šou pôvodne vyhľadávala len talenty v oblasti výtvarného umenia. Producenti vytypovali asi 70 mladých Iračanov, z ktorých vybrali osem finalistov vo veku od 17 do 30 rokov. Polovica súťažiacich sú muži a druhá polovica ženy.

Kulisy programu tvoria obývačku a kuchyňu, kde sa účinkujúci venujú najrôznejším umeleckým činnostiam vrátane fotografovania, režírovania a herectva. Diváci potom na internetových stránkach rozhodujú, kto súťaž opustí. Víťaz napokon získa 3000 dolárov a zmluvu s televíznymi stanicami. Aby reality šou vyhovela požiadavkám islamu, súťažiaci spolu neprežijú noc. I tak sa námietky kňazov už objavili. Situácia však ešte nezašla tak ďaleko ako v Libanone, kde vysoko postavený kňaz označil šou Hviezdna akadémia za návod k hriechom a vyzval moslimov na jej bojkot.

Tvorcovia Slávy a bohatstva sú zdržanliví aj v iných ohľadoch. Vyradený súťažiaci sa nebozkáva ani sa neobjíma so svojimi kolegami. S ostatnými si jednoducho len potrasie rukou. Istý západný vplyv napriek tomu vidieť. Nesmie chýbať nábytok značky Ikea a reklamné šoty podfarbuje pieseň Franka Sinatru.

Výroba na prvý pohľad akosi "chudobnej" reality šou je nesmierne náročná. Producenti hovoria o obrovskej drine. A v Iraku ide takmer o malý zázrak. Viac než 80 percent sa nakrúca v ateliéroch. Zvyšok síce patrí exteriérom, ale dej sa odohráva len v mestských častiach, ktoré sú známe svojím relatívnym bezpečím.

Na pozore sa musia mať i súťažiaci. Dvadsaťštyriročná Suha Sadaková sa maľuje až po príchode do štúdia. Nechce mať problémy s radikálmi. "Je to tak lepšie. Hlavne nevzbudzovať pozornosť," hovorí.

Fadhil, ktorého žena o mesiac čaká prvé dieťa, raz narátal cestou do práce štyri výbuchy nachystaných bômb. "Musím stále precvičovať svoje vedomosti" upozorňuje. Jeho idolom sú režiséri Stanley Kubrick a Oliver Stone. "Len dve veci ma môžu zabiť. Teroristi, alebo keď mi niekto zabráni, aby som sa zdokonaľoval," smeje sa. (čtk)

Obľúbený program sledujú celé rodiny. FOTO - SITA/AP

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní