Synovia demokratov chcú napraviť, čo pokazili ich otcovia. Do Kongresu kandiduje aj syn bývalého prezidenta Cartera
Otec prehral, syn to chce zachrániť

Vydané 17. 8. 2006 o 0:00 Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK

Pred rokmi pomáhal Jack Carter v kampani svojmu otcovi, teraz si to vymenili.

FOTO – SITA/AP

Tohtoročné americké voľby začínajú pripomínať tie spred takmer tridsiatich rokov. V niekoľkých prípadoch sa totiž o verejné funkcie uchádzajú synovia politických veteránov. Akurát, že ich otcovia - prominenti Demokratickej strany - nakoniec boj prehrali.

Ich potomkovia prichádzajú ako Zorrovia posmtitelia. Jedným z nich je napríklad Jack Carter, najstarší syn bývalého prezidenta Jimmyho Cartera.

V noci na včera sa tento nuk­leárny fyzik a biznismen mohol tešiť z víťazstva v primárkach Demokratickej strany v Nevade, kde sa uchádza o senátorskú stoličku. Získal takmer 80 perecent hlasov straníckych voličov.

Víťazstvo medzi demokratmi nebolo až také zložité – takmer nemal protikandidáta. Poraziť republikánskeho senátora Johna Ensigna bude ťažšie. Podľa The Las Vegas Review-Journal a miestnej televízie KVBC vedie Ensign nad Carterom 54:33 percentám.

Carter mladší sa o volebný úrad uchádza prvýkrát, ale ako syn prezidenta si toho s politikou už užil. V roku 1980 pomáhal v neúspešnej volebnej kampani otcovi.

Dnes je taký nespokojný s republikánskou politikou a obzvlášť s prezidentom Georgeom Bushom, že sa vrhol do senátneho súboja, ktorý vyzerá byť vopred prehratý.

Jimmyho Cartera najprv Jackova kandidatúra zaskočila, no dnes mu odpláca pomoc spred 26 rokov. Spolu so svojím viceprezidentom Walterom Mondalom na jeho kandidatúru zháňajú sponzorov. Jackovi výdatne pomáha aj dcéra Sarah, ktorá mu robí dobré meno svojím blogom DailyKos.

Ďalším synom pomstiteľom je Chet Culver, iowský minister vnútra a syn exsenátora Johna Culvera. Ten sa na rozdiel od Jacka Cartera aspoň sčasti od hodnôt svojho otca dištancuje. Prinajmenšom nechce byť označovaný pojmom liberál (čo sa v americkej politike dnes rovná nadávke).

V Iowe kandiduje za guvernéra proti kongresmanovi Jimovi Nussleovi. Ide o jeden z najtesnejších súbojov v celej krajine.

Radosť zo svojho syna môže mať Birch Bayh, ktorého syn farby demokratov úspešne obhajuje už niekoľko rokov. Bayh, dnes 78-ročný lobista vo Washingtone, bol senátorom za Indianu a v roku 1976 kandidoval za prezidenta.

V roku 1980 Bayh junior dokonca prerušil štúdium práva, aby mohol pomáhať otcovi v kampani. Prehral však s Danom Quaylom.

Dnes sa syn Evan Bayh snaží vybudovať dobrú pozíciu na prípadnú kandidatúru o dva roky. Vo veku 50 rokov už pritom bol dvakrát zvolený za guvernéra Indiany a je v druhom funkčnom období ako senátor.

„Ich politickú citlivosť formovali do istej miery voľby, ktoré znamenali porážku ich otcov a začala sa nimi konzervatívna dominancia,“ hodnotí pre New York Times demokratický stratég William Galston.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní