Starosta Moskvy berie viac ako Putin

Vydané 4. 9. 2006 o 0:00 Autor: PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum pre SME

Lužkov – skromný milionár v šiltovke.

FOTO – REUTERS

Moskovský starosta Jurij Lužkov má vyšší plat ako prezident Ruska. Jeho mesačná mzda je skoro 60–krát vyššia ako oficiálne stanovený minimálny príjem a jedenapolkrát vyššia ako príjem hlavy štátu Vladimira Putina.

Lužkov berie asi 263–tisíc rubľov mesačne (približne rovnako v korunách), a pritom často hovorí o nutnosti likvidovať v Rusku chudobu a pomáhať sociálne slabým.

Spolu s manželkou Svetlanou Baturinovou, ktorá je považovaná za jednu z najbohatších a najmocnejších podnikateliek Ruska, sa jeho rodina radí do kategórie oligarchov. No s jedným rozdielom: Lužkov nie je ropný magnát či alumíniový kráľ. Nie je vôbec podnikateľom. Je to štátny úradník platený z rozpočtu.

Deficit moskovského rozpočtu na rok 2007 je 105 miliárd rubľov. V oficiálnych materiáloch ho ekonómovia moskovskej radnice označujú za sociálny. Výdavky v kolónke „výkonná moc“ predstavujú sumu 43,5 miliardy rubľov, z toho na starostu pripadá 3,4 miliardy.

Moskovský starosta, muž v šiltovke, pôsobiaci ako prostý ruský mužík, poľnohospodár alebo v najlepšom prípade funkcionár oblastnej úrovne, neberie len mzdu. K nej treba pridať najrôznejšie finančné výhody, z ktorých mnohé zostali v ruských zákonoch ešte zo sovietskych čias.

Vtedy síce úradník zarábal kopejky, ale vďaka sanatóriám, poukazom na dovolenky, kúpele, odmenám oficiálnym aj menej oficiálnym, bonboniéram a tučným obálkam, si žil nad pomery.

Dnes sú platy byrokratov, zvlášť tých, čo sedia na vyšších miestach, oveľa vyššie. Pritom korupcia zostáva aj na vysokej úrovni a výhody vo forme najrôznejších doplatkov takisto zostali.

Obyčajný námestník ministra má podľa tabuliek plat 4895 rubľov. Vedenie krajiny nechcelo verejne zvyšovať mzdu ľuďmi nenávidenej byrokracii, a tak zvolilo cestu nenápadného prezidentského výnosu. Vďaka Putinovi teraz dostáva námestník ministra k svojej skromnej mzde mesačne ešte 51 399 rubľov. Teda viac ako desaťkrát vyšší doplatok, ako je mzda samotná.

Lužkov je pomerne milovaný starosta. Na jeho príkaz boli v Moskve zvýšené dôchodky, vďaka nemu Moskovčanov nepostihlo tak tvrdo zrušenie najrôznej­ších výhod vrátane zliav na MHD. V Moskve Lužkov totiž zaviedol populistické výnimky, ktoré sa jeho voličom veľmi páčili.

Lužkov pritom v Moskve povolil výstavbu domov pre superbohatých na úkor výstavby sociálnych bytov. Nebránil ani otvoreniu baru pre miliardárov a obchodov pre oligarchov.

Sám ich však nenavštevuje. Stále dôsledne hrá úlohu skromného patriota, obliekajúceho sa do nemoderných oblekov a lacných čapíc.

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní