Muž, ktorý sa staral o domácnosť prezidentov v Bielom dome, odchádza do dôchodku

Vydané 25. 10. 2006 o 8:42 Autor: tasr

Washington 25. októbra (TASR) - Hlavný ceremoniár Bieleho domu Gary Walters - muž, ktorý dohliadal na bydlisko prezidentov dvadsať rokov a slúžil siedmim hlavám USA, odchádza do dôchodku. Oznámil to v stredu Biely dom.

Walters mal rôznorodú náplň práce: pomáhal prvým dámam pri vyberaní nábytku, ale slúžil aj ako zberateľ príbehov o duchoch v Bielom dome. Dohľadom nad oficiálnym domovom prezidenta ho v roku 1986 poveril najvyšší predstaviteľ USA Ronald Reagan.

"Garyho poznáme už mnoho rokov a sme mu vďační najmä za to, že našej rodine vytvoril pocit domova a dohliadal na chod Bieleho domu, ktorý je múzeom americkej histórie," oznámil vo vyhlásení prezident George W. Bush a jeho manželka Laura.

Walters bol v rokoch 1976 až 1986 pomocníkom ceremoniára a v rokoch 1970 až 1975 členom tajnej služby. Nie je známe, čo sa chystá robiť v ďalšej budúcnosti.

V roku 2003 počas Halloweenu pri chatovaní na webovej stránke Bieleho domu rozprával dokonca o legendách, podľa ktorých obyvateľov tohto sídla naháňajú duchovia mŕtvych prezidentov a bývalého britského vojaka.

Walters dozeral na priebeh oficiálnych večerí, hľadal pre Biely dom nových šéfkuchárov, osobne vyberal rodine prezidenta vianočný stromček a mal možnosť spoznať prvú rodinu štátu tak zblízka, ako málokto.

"Život vlievajú Bielemu domu deti. Dodávajú mu zábavnú stránku a spontánnosť, ktorá zvyčajne chýba v takýchto formálnych sídlach," povedal Walters roku 2003 počas chatu na internete.

"V priebehu rokov som mal možnosť pozorovať mnoho detí, ako rastú. Školskú rozlúčku Susan Fordovej vo Východnej izbe, svadby v záhrade, dozrievanie malej Chelsea v mladú dámu, Bushových vnukov, z ktorých sa stali úžasní mladí ľudia," vyjadril sa.

"Gary musel dať novému ceremoniárovi dva roky času, aby sa naučil aspoň minimum z toho, ako má viesť domácnosť. Gary mu vo všetkom radil," povedala Susan Whitsonová, hovorkyňa Laury Bushovej. "Bol veľmi cennou a dôležitou súčasťou životov prezidenta a pani Bushovej, keďže slúžil ako ceremoniár aj počas vlády bývalého prezidenta Busha."

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní