Som exhibicionistka a neznášam intrigy

Vydané 9. 11. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
"Svoj názor vyjadrím vždy rada a nahlas," hovorí Bára Basiková.

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Od začiatku kariéry patrí medzi rešpektované české speváčky.  Vydala a podieľala sa na 40 hudobných albumoch. Ako muzikálová speváčka sa preslávila hlavnou rolou v Rusalke a Johanke z Arku. Objavila sa v publikácii TOP 50 najzaujímavejších českých žien. S kamarátkou, herečkou Helenou Dytrtovou nafotila akty na podporu homosexuálov. BÁRA BASIKOVÁ (43).

Ocitli ste sa v publikácii TOP 50 najzaujímavejších českých žien. Čo to pre vás znamená?

"Lichotí mi to. V Českej republike je veľa žien, ktoré by sa mali ocitnúť v takejto publikácii, ale nedostali sa tam. Verím, že vydavateľstvo si dobre rozmyslelo, koho a prečo oslovuje."

Kto vás na spoluprácu oslovil?

"Novinár Jiří Renč, ktorý do projektu prispel rozhovormi. Vysvetlil mi, že ide najmä o fotografie. Oboznámil ma, že fotky bude fotiť mladá slovenská fotografka a publikáciu bude pripravovať tím slovenských tvorcov."

Poznali ste fotografku Petru Ficovú a tím Slovákov?

"Nepoznala, a pravdupovediac nerada fotím s niekým, koho prácu nepoznám. Je to risk a dlho trvá, kým si nájdeme spoločnú cestu. No keď som sa so Slovákmi zoznámila, pochopila som, že sú profesionáli a veľmi dobre sa mi s nimi spolupracovalo. Všetky ženy, ktoré sú v publikácii, sú nafotené trošku inak, ako ich poznáme."

Neskôr ste s fotografkou Petrou Ficovou spravili umelecké fotky na podporu homosexuálov. Prečo?

"Už pri prvom fotení sme sa rozprávali o homosexuáloch na Slovensku. Porovnávala som to so situáciou v Česku. Zistila som, že na Slovensku je situácia oveľa horšia. Preto nás napadlo nafotografovať umelecké fotky a akty."

Nemali ste problém odhaľovať sa pred objektívom?

"Nie. Išlo to veľmi prirodzene. Prvýkrát som nafotila trochu odvážnejšie fotky, ale chcem nimi podporiť dobrú vec, za ktorou si stojím. Som exhibicionistka. Fotografovanie ma baví."

Vy ste sa neobávali, že stratíte popularitu?

"Nie, neriešim to. Išla som do nejakého rizika, ale nedá sa vyhovieť každému. Sú ľudia, ktorí mi fanúšikujú pre moju prácu a preto, že si tvrdo stojím za svojimi názormi. Inteligentní ľudia chápu, prečo som tieto fotky nafotila."

V Českej republike už homosexuáli môžu od 15. marca uzatvoriť registrované partnerstvo. Je cítiť, že aj verejnosť v Česku prijíma homosexuálov medzi seba?

"Áno. Pracujú v každej oblasti a slobodne sa môžu priznať k svojej orientácii. Sú skutočne oveľa slobodnejší ako tu na Slovensku. Mnoho párov už využilo možnosť registrovaného partnerstva."

Myslíte si, že problém homosexuality sa vyriešil schválením jedného zákona?

"Určite nie. V Čechách aj na Slovensku je najdôležitejšia tolerancia ľudí, ktorí žijú okolo nás. Rovnako aj výchova, ktorá je základom tolerancie. Tak ako je v súčasnosti dôležité tolerovať odlišnú farbu pleti, je dôležité tolerovať odlišnú sexuálnu orientáciu."

Vždy ste verejne bojovali za to, o čom ste boli presvedčená, že je dobré?

"Áno, ale nikdy som nemala ambíciu sa angažovať v politike. Rada a nahlas vyjadrím svoj názor. Robím to, čo cítim a viem. Avšak obhajovať si svoj názor a stáť si za svojím nie je v súčasnosti vôbec jednoduché. Narážam na veľa nepríjemností, konfliktov... Oveľa lepšie sa majú ľudia, ktorí vedia intrigovať a snažia sa byť s každým zadobre, byť diplomati. To ja neviem a neznášam."

Aký máte vzťah k bulváru? Hráte s nimi ich hru, alebo ich ignorujete a necháte si ubližovať?

"Ja sa s bulvárom nebavím, ale za to platím veľkú daň. S nimi sa nedá spolupracovať. Buď im poskytnete rozhovor a oni napíšu, to čo chcú, alebo im neposkytnete rozhovor a opäť si napíšu, čo chcú. Je to ťažká cesta. Stále je mi milšie sa s nimi nebaviť a trpieť to, čo o mne píšu. Žiaľ, sú ľudia, ktorí uveria tomu, čo bulvár píše. Je to súčasť mojej profesie."

Veľa sa písalo o vašom rozchode s manželom, o tom, že on si našiel priateľku, vy ste si našli priateľa, že sa k vám násilne správal... Ako vysvetľujete tieto udalosti, ktoré sa o vás píšu, svojim dcéram?

"Svoje dcéry vychovávam od malička tak, že sa s nimi rozprávam a všetko im vysvetľujem. Neveria bulváru a berú ho tak, že nám ubližuje. Nikdy sa ma nepýtali na to, či je pravda to, čo sa o mne niekde dočítali. Oni poznajú celú pravdu."

Čomu sa venujete v súčasnosti?

"Účinkujem v divadelnom predstavení Obraz Doriana Graya v pražskom divadle Ta Fantastika. Na budúci rok sa pripravujem na ďalšie dve role v tomto divadle, pretože mi je z pražských divadiel najbližšie. Okrem toho mám kapelu, s ktorou hrám."

 

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní