Martha Holgadová nie je podľa testu DNA Perónovou dcérou, ako tvrdí

Vydané 15. 11. 2006 o 0:34 Autor: tasr

Cordóba/Buenos Aires 14. novembra (TASR) - Zosnulý argentínsky prezident Juan Perón nie je otcom 73-ročnej Marthy Holgadovej. Vyplýva to z výsledku prvého testu DNA, ktorý dnes zverejnili právni zástupcovia Perónovej vdovy.

Maria Estela Martinezová, ktorá bola v minulosti tiež prezidentkou Argentíny, žije v súčasnosti v exile v Španielsku. Jej právni zástupcovia dnes v Cordóbe vyhlásili, že podľa výsledkov analýzy DNA Holgadová nie je dcérou Peróna.

Výsledky dvoch ďalších analýz ešte stále nie sú známe. Jednu si vyžiadala jeho údajná dcéra od laboratória v americkom Miami a ďalšiu si objednala argentínska justícia v Buenos Aires.

Po dlhých súdnych ťahaniciach odobrali v polovici októbra experti vzorky z pleca a stehennej kosti Peróna na testovanie. Rozhodli sa na poslednú chvíľu, tesne nato jeho telo znova pochovali.

"Musíme počkať na rozhodnutie súdu," reagovala na prvý výsledok Holgadová.

Právny poradca Perónovej vdovy Humberto Linares povedal, že všetky tri laboratóriá používajú rovnaký postup, preto by sa ich výsledky nemali odlišovať.

Holgadová podala v roku 1993 žalobu na súd s tým, aby potvrdil, že je dcérou Peróna, ktorý bol tri razy ženatý a údajne nemal žiadne deti. Martinezová a peronisti strážiaci jeho politický odkaz jej nárok odmietli.

Perón (1895-1974) bol prezidentom Argentíny v rokoch 1946-55 a znova od roku 1973 do svojej smrti v roku 1974. Najslávnejší argentínsky politik výrazne zlepšil životné podmienky tých najchudobnejších a robotníckej triedy a ovplyvňuje argentínsku politiku doteraz.

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní