Tri roky väzenia pre akčného hrdinu Wesleyho Snipesa

Vydané 25. 4. 2008 o 2:38 Autor: tasr

Los Angeles 25. apríla (TASR) - Americký akčný hrdina Wesley Snipes (45) pôjde na tri roky za mreže. Rozhodol o tom v noci nadnes súd v štáte Florida, informovala CNN.

Súd udelil hercovi známemu z filmu Blade najvyšší možný trest na jeho daňové podvody presne podľa návrhu prokurátora.

Súdna porota Snipesa vo februári oslobodila spod obvinenia za daňový podvod a komplot. Dvanásť členov poroty ho však uznalo vinným z toho, že neplatil tri roky dane. V prípade, že by bol obžalovaný vo všetkých navrhovaných bodoch, hrozilo by mu až 16 rokov väzenia.

Prokuratúra Snipesa obvinila, že v rokoch 1999 až 2004 zaplatil príliš nízku daň z príjmov. Okrem toho sa mal v rokoch 1996 a 1997 na základe falošných údajov obohatiť na vrátených daniach v prepočte o 12 miliónov dolárov (247 miliónov korún).

Snipes popiera svoju vinu tým, že mu dali nesprávne rady. Jeho obhajoba už vo februári zaznamenala čiastočný úspech, keď porota rozhodla o jeho nevine v trestných bodoch a jeho konanie charakterizovala len ako prečin. Snipes sa v prípade odvoláva na osobitný paragraf daňového zákona, ktorý je v právnej a účtovníckej praxi USA známy ako pozícia 861. Jeho podstatou je striktná interpretácia zákona, podľa ktorého dani podliehajú "kompenzácie za služby", a teda nie mzdy. Takéto konanie mu odporúčali jeho účtovníci, ktorých však porota uznala vo februári vinnými za komplot a predloženie falošných pohľadávok voči daňovému úradu.

Podľa januárovej analýzy denníka New York Times Wesley Snipes nezdanil príjmy v celkovej výške 38 mil. dolárov (777,79 mil. Sk). Prokuratúra disponuje informáciami, že honorár za film Blade III si Snipes nechal poslať na švajčiarsky účet s jasným cieľom ochrániť ho pred americkými daňami. Herec zároveň daňový úrad požiadal o vrátenie 11 mil. dolárov (225,15 mil. Sk), ktoré zaplatil na daniach v rokoch 1996 a 1997. V histórii amerického súdnictva sa podľa analýzy denníka New York Times vyskytlo niekoľko prípadov, kedy sa obžalovaným, argumentujúcim podobne ako Snipes, podarilo vyviaznuť z kriminálnych obvinení, daňové úniky však napokon museli uhradiť.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 bar

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní