Ľudia a udalosti
Pápež skúšaný satanom v Hitlerovi

Vydané 9. 10. 2008 o 0:00 Autor: Katarína Tesárová

Byť zástupcom Krista na Zemi a podľa jeho vzoru spravodlivo vzdorovať najväčšiemu zločinu v dejinách je úloha pre svätca alebo pre hrdinu. On však bol iba diplomat. Pápežský erb Pia XII. nesie symbol holubice a olivovej ratolesti, koreň jeho priezviska Pacceli skrýva slovo mier. Mierovou cestou sa snažil pápež vstúpiť aj do svedomia Hitlerovi. Ten nijaké nemal, preto chcel svet počuť z Vatikánu jasné NIE. Pápež však nikdy nacizmus verejne neodsúdil. Bál sa, aby otvorenou kritikou nerozpútal ešte väčší hnev. Pius XII. zomrel pred 50 rokmi.

Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli sa narodil v rímskej aristokratickej rodine, ktorá bola pevným stúpencom Vatikánu. Uznávala pápežský primát a jeho neomylnosť.

Do Vatikánu cez Nemecko

Možnosť šíriť katolícke videnie sveta cez medzinárodné zmluvy sa neskôr stala Pacelliho parketou. Schopnosti diplomata mu otvorili cestu k funkcii pápežského vyslanca v Bavorsku. Tam získal k Nemecku vrúcny vzťah a neskôr bol posmešne titulovaný ako „pápež Nem­cov“. Rád sa nimi obklopoval. Aj sestra Pascalina, ktorá sa 40 rokov starala o jeho domácnosť a množstvo domácich zvierat s menami ako Grétka, Peter a Micka, bola Nemka.

V Mníchove spoznal aj hrozbu komunizmu, keď mu revoluční gardisti, zástancovia Bavorskej republiky rád, v jeho sídle mierili puškami na hlavu.

Piov kritik John Cornwell v knihe Hitlerov pápež napísal, že jeho neskorší váhavý postoj k nacizmu mal korene aj v bytostnom strachu z komunizmu. Pacelli ako štátny sekretár pápeža Pia XI. podpísal v roku 1933 Ríšsky konkordát, ktorým nemecký vodca priznal práva 40 miliónom katolíkov.

Daň bola veľká. Z kazateľníc zmizol odpor voči „kacírstvu najhoršieho druhu“. Führer si zabezpečil legitimitu pred zahraničím. Na sklonku vojny sa pápež rozhodol prelomiť mlčanie o prenasledovaní Židov. Otvorený apoštolský list však už nikdy neodznel.

Pius XI. náhle zomrel a jeho nástupca, ktorý na znak spriaznenosti prijal meno Pius XII., mlčal. Nezdvihol hlas pri exekúciách poľského duchovenstva a po bombardovaní Ríma spojencami len v bielom plášti roztiahol ruky, modlil sa a srdcervúco kričal: „Mier!“

Plakal, ale nezasiahol

„Myslím si, že ak pre slová holandských biskupov išlo do táborov 40-tisíc nevinných ľudí, pre pápežove slová Hitler ich internuje najmenej dvestotisíc. To nemôžem dopustiť,“ napísal sestre Pascaline. Svoj protest nakoniec namiesto zverejnenia spálil, napísal Guido Knopp v knihe Vatikán – moc pápežov.

V Holandsku protesty duchovných znamenali rozsudok smrti pre katolíkov židovského pôvodu.

Informácie o vraždení Židov k pápežovi od roku 1942 doliehali z každej strany – z Bratislavy, Budapešti, Varšavy i Záhrebu. „Videl som ho plakať ako malé dieťa,“ povedal vojenský páter Savizzi o chvíľach, keď sa svedectvá Slovákov Vrbu a Wetzlera, ktorí utiekli z Osvienčimu, objavili v roku 1944 v BBC a New York Times.

Pápež diplomat vtedy spolu s americkým prezidentom Roo­seveltom apeloval na maďarského regenta Miklósa Horthyho. Maďari deportácie zastavili, Horthy zakrátko padol.

Slovenský štát s príchodom Nemcov vypravil do koncentračných táborov ďalšie vlaky smrti, žiadosť pápeža ignorovali aj v Chorvátsku.

Relatívne neutrálny postoj dôstojného a plachého človeka podľa niektorých historikov zachránil až osemstotisíc Židov. Mnohí tvrdia opak.

Ukrýval Židov

Uprostred vojny nabádal, aby veriaci poskytovali úkryt prenasledovaným. V jeho letnom sídle našli útočisko tri tisícky Židov. „Dostávali kóšer jedlo a v pápežových súkromných priestoroch sa rodili deti,“ tvrdí americký rabín a historik David Dallin.

Pius XII. zomrel v roku 1958 „vo vedomí vlastnej nehodnosti“. Chcel byť pochovaný skromne, jeho hrob v Chráme sv. Petra leží v ústraní. Pri jeho smrteľnej posteli vyjadril rímsky veľkorabín pápežovi úctu za „jeho veľkú súcitiacu dobrotu“. Že to nebol neopatrný výrok dokazujú aj postoje mnohých iných Židov, napríklad Alberta Einsteina či Goldy Meierovej.

Fotografia Pia XII. však visí v pamätníku holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme v oddelení pro reprobi, teda pre bezbožných, ničomných.

Čo asi na moje mlčanie povedia dejiny?

pápež Pius XII.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

Pius XII. medzi kardinálmi na Štedrý deň v roku 1946.

Pius XII. medzi kardinálmi na Štedrý deň v roku 1946.

Foto: ARCHÍV ČTK

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní