SME

TV OKO Neisté návraty seriálových legiend

Každá generácia divákov má svoje obľúbené televízne seriály. Niektoré boli obľúbené len v čase svojho vzniku a dnes už nestoja ani za reprízovanie. Sú však seriály, ktoré sa reprízujú často a sú dokonca seriály, ku ktorým sa po dlhých rokoch ich tvorcovia

Každá generácia divákov má svoje obľúbené televízne seriály. Niektoré boli obľúbené len v čase svojho vzniku a dnes už nestoja ani za reprízovanie. Sú však seriály, ktoré sa reprízujú často a sú dokonca seriály, ku ktorým sa po dlhých rokoch ich tvorcovia vrátia a pokúsia sa nakrútiť ich pokračovanie. KNIGHT RIDER, MIAMI VICE a BEVERLY HILLS 90210 - tri seriály, ktoré sa pre milióny divákov stali kultom a ktoré sa opäť pokúsili o návrat. Ako to s nimi dopadlo?

Televízne seriály predstavujú v súčasnosti vysielaciu kostru každej televíznej stanice. Denne ich vysielajú desiatky - od zábavných sitkomov, cez rodinné „soap opery", dobrodružné, kriminálne až po drámy. Väčšina z nich upadne do zabudnutia a len máloktoré z nich sa môžu pýšiť statusom kultu, keď aj po rokoch na ne diváci spomínajú a pamätajú si nielen mená hlavných postáv, ale často i jednotlivé epizódy či repliky. U nás medzi prvé takéto seriály patrila Sága rodu Forsytovcov.

Dnešní šesťdesiatnici naň spomínajú s patričnou dávkou nostalgie, možno aj preto, že to bol vôbec prvý seriál, čo vtedajšia Československá televízia uviedla. Tento britský seriál, nakrútený podľa románovej trilógie Johna Galsworthyho, bol zaradený do vysielania v roku 1968, mal 26 častí a tú poslednú sledovalo až 94,3 % obyvateľov. Zrejme aj toto neuveriteľné číslo presvedčilo socialistických programových „plánovačov", že televízny seriál ako žáner treba rešpektovať a dať mu zelenú.

A tak aj v Československej televízii začali postupne vznikať seriály - niektoré boli len televízne minisérie, podaktoré sa dostali aj cez desať pokračovaní a len jeden z nich sa stal kultom - legendárna Nemocnica na okraji mesta.

Socialistická televízia

Socialistická televízna produkcia však vznikala v dosť odlišných podmienkach ako tá svetová. Na úspech seriálov malo istotne vplyv aj to, že diváci pozerali všetko, čo im televízia ponúkla, lebo nemali na výber. Program bol šírený terestriálne, o satelitoch či káblovke vtedy nikto nechyroval. Československá televízia mala dva programy, šťastlivci, čo žili pri hraniciach, si mohli výber o zopár ďalších programov rozšíriť. Ak mal televízor na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov predvoľbu na šesť či osem programov, bohato to jeho majiteľovi stačilo, lebo viac si ani naladiť nemohol.

Ak ste v tých časoch žili v Bratislave, mohli ste si naladiť prvý a druhý program Československej televízie, dva programy rakúskej televízie a dva maďarskej televízie. Ľudia, žijúci na strednom Slovensku boli často radi, ak „chytali" prvý program Československej televízie. V prostredí, v ktorom neexistovala konkurencia, na divácky úspech seriálu stačilo, že sa vôbec nejaký vysielal.

Seriály spoza železnej opony

Ani za socializmu sme však nežili v úplnej izolácii, aj napriek tomu, že mnohí „súdruhovia" by si to určite priali. Aj Československá televízia vysielala zakúpené licenčné seriály, z ktorých mnohé mali obrovskú popularitu - stačí spomenúť Randall a Hopkirk, Profesionáli, Dempsey a Makepeaceová a ďalšie. Z americkej produkcie to boli najmä „neškodné" detské seriály, ako boli Flipper, Lassie či Daktari.

Našťastie, bola tu už spomenutá rakúska televízia, a tá vysielala aktuálnu produkciu, čiže všetko, čo bolo divácky atraktívne. Tak sa aj časť slovenských divákov zoznámila so seriálmi, ktoré vo svojich časoch boli prelomové alebo aspoň istým spôsobom novátorské. V osemdesiatych rokoch medzi takéto seriály patrili -akčný kriminálny seriál Miami Vice, ktorý ohuroval dvojicou policajtov, oblečených podľa najnovšej módy a Knight Rider - seriál určený skôr pre mládež, v ktorom hviezdil David Hasselhoff a jeho rozprávajúce auto K.I.T.T.

Aj napriek tomu, že boli v nemčine, aj u nás mali tieto seriály veľkú sledovanosť - aspoň v dosahu vysielačov rakúskej televízie. Celková obrovská popularita na celom svete spôsobila, že takmer po dvadsiatych rokoch sa tvorcovia k týmto seriálom vrátili a nakrútili ich pokračovania. Pozrime sa teda na to, o čom tieto seriály kedysi boli a čo z nich vzniklo dnes.

Knight Rider

„Er kommt. Knight Rider. Ein Auto, ein computer, ein man..." Tieto slová poznal na konci osemdesiatych rokov každý, kto mal prístup k rakúskej televízii. Začínal sa nimi jeden z najobľúbenejších amerických seriálov z polovice 80. rokov. Jeho dej je veľmi jednoduchý - policajta Michaela Longa (David Hasselhoff) pri riešení prípadu napadnú a postrelia do tváre. Ujme sa ho miliardár Wilton Knight, ktorý mu zabezpečí plastiku tváre a novú identitu. Starý pán vlastní spoločnosť Knight Industry Two Thousand.

Ako správny filantrop založil popri tom aj Nadáciu pre právo a vládu (FLAG - Foundation for Law and Government). Jej úlohou je konať dobro tam, kde vláda nedokáže zasiahnuť. Toto celé doplnené o myšlienku, že aj jednotlivec môže veci zmeniť, zaviaže Michaela už s novým priezviskom Knight, aby za pomoci auta nazvaného KITT pomáhal slabým a ohrozeným.

KITT nie je len akýmsi počítačom vybavené auto, ale dá sa povedať, že je to absolútny sen zrejme každého človeka, ktorý niekedy šoféroval. Dokáže sa pohybovať rýchlosťou až 400 km/h, má zabudovaný plameňomet, dymovnice a infračervený senzor. V skutočnosti je umelou inteligenciou, ktorá dokáže hovoriť a o svojho partnera sa stará s vehemenciou strážneho psa, a keď ho má napríklad oslobodiť z väzenia, dokáže prebúrať aj steny.

Turbo boast

V boji so zlom má Michael Knight a KITT spojencov v riaditeľovi nadácie Devonovi a šarmantných mechaničkách Bonnie a April. Vzhľadom na fakt, že originálna verzia seriálu vznikala v časoch pred internetom, dokáže KITT maximálne odpočúvať telefóny a cez diaľkové senzory obraz.

Divákom táto technická „zaostalosť" veľmi neprekážala, keďže toto zázračné auto vďaka najpopulárnejšiemu seriálovému tlačidlu - turbo boast - dokázalo skákať do výšky 15 metrov a ladne dosadnúť bez toho, aby sa jeho šofér musel pripútať.

Technické vybavenie by však samo osebe nestačilo, keby sa tvorcom nepodarilo vytvoriť uveriteľný vzťah medzi takmer dvojmetrovým (193 cm) Davidom Hasselhoffom a svojským humorom obdareným autom. KITT-ova osobnosť sa podobá naivnému dieťaťu, ktoré chce pochopiť ako ten „dospelácky" svet funguje, ale nech sa snaží akokoľvek, vždy tam kúsok chýba. Je to ten neraz opakovaný príbeh robota, ktorý by chcel byť človekom, len s tým rozdielom, že KITT sa snaží byť „ľudskejší" len preto, aby bol svojmu partnerovi čo najužitočnejší.

Rôzne pokusy

Po skončení pôvodného seriálu sa tvorcovia pokúsili nadviazať na jeho úspech samostatným filmom Knight Rider 2010, kde sa Devon s Michealom opätovne pokúsia poskladať dokopy rozobraného KITT-a a seriálom Knight Rider Team, ktorý len vychádzal z pôvodného nápadu boja proti zlu za pomoci rýchlych áut a motoriek. Ale obidva pokusy boli neúspešné a zdalo sa, že popularita, hoci bola mimoriadne vysoká, vyprchala a divák túži po inom. Knight Rider bol na takmer dve desaťročia uložený do televíznej chladničky.

Odtiaľ ho na konci roku 2007 vybral producentský tím, ktorý pracoval na pôvodnom seriáli a pokúsil sa ho resuscitovať. Pilotný diel nového seriálu priamo nadväzuje na starý dej. Konštruktéra doktora Charlesa Graimana sa pokúsi skupina teroristov zabiť a cez jeho dcéru Sáru získať prístup k projektu Prometheus, pomocou ktorého by mohli ovládať všetky svetové satelity.

Sáre príde na pomoc špeciálne auto - tentoraz Knight Industry Three Thousand, nepriestrelné, schopné meniť svoj vzhľad, preniknúť cez internet do akejkoľvek databázy a samozrejme rozprávajúce. Spolu majú nájsť Michaela Traceura (hrá ho Justin Bruening), pilota nového KITT-a. Ako sa ukáže, Michael je synom dcéry filantropa Wiltona Knighta. Táto sa spolu s Dr. Graimenom pokúsi zastaviť teroristov, ale počas akcie ju smrteľne postrelia. Michael nakoniec bandu zabijakov pomocou KITT- a zneškodní a na pohrebe sa stretáva so svojím otcom, ktorým nie je nik iný ako Michael Knight čiže David Hasselhoff.

Kde sa stala chyba?

V novom seriáli nemá Michael k dispozícii len špeciálny kamión, ktorý slúži ako technická podpora a servis, ale high-tech pracovisko s obrovským tímom ľudí, na čele ktorých sú dvaja FBI agenti a dvaja počítačoví experti. Hoci sa spočiatku zdalo, že vynovený KITT, ktorý má všetky pôvodné schopnosti vrátane skákacieho turbo boastu a vďaka funkcii „transformers" sa dokáže zmeniť zo športového auta trebárs aj na pick-up, veľmi rýchlo sa ukázalo, že diváci nestoja o tajné operácie organizácií, ako sú CIA, FBI, NSA, hoci aj v super high-tech šate, ale stále ich priťahuje pôvodný nápad - proti zlu bojuje šofér a jeho auto, ktoré má nielen zázračné schopnosti, ale aj očarujúcu „osobnosť".

Či táto zmena pomôže a po skončení objednaných sedemnástich nových častí sa seriál neskončí, sa momentálne nedá odhadnúť. Aktuálne čísla sledovanosti však neveštia nič dobré.

Miami Vice

Ak by dnešný štyridsiatnik pustil svojim deťom seriál Miami Vice (1984 - 89), najskôr by sa zrejme dočkal posmechu za chlapíkov v sakách od Armaniho, s nemožnými účesmi, na boso obutých v mokasínoch a preháňajúcich sa v starých autách. To všetko doplnené čudnými zvukmi na syntetizátorových bubnoch z dielne pôvodom českého hudobníka Jana Hammera. „Na Miami sa v pote tvári, samí známi milionári opaľujú..." spievali kedysi Lasica a Satinský v hre Plné vrecká peňazí.

A v tom duchu sa nesie aj seriál určený deťom generácie MTV, ktorým neprekážalo, že vymódení policajti sa naháňajú v rýchlych autách po slnečných uliciach južnej Floridy, prípadne na rýchlych člnoch vo vodách Karibiku. Toto by však určite nestačilo, aby sa zo seriálu stala kultová záležitosť. Miami Vice priniesol na obrazovku okrem štýlového obliekania a hudby ako medzi prvými aj násilie a pašovanie drog. To všetko však bolo nasnímané spôsobom, akoby šlo o hudobný videoklip. Na výslednom tvare mala nemalý podiel aj dvojica policajtov - beloch Sonny Crocket a černoch (či skôr mulat) Ricard Tubbs.

Pre ich predstaviteľov Dona Johnsona a Philipa Michaela Thomasa to boli životné úlohy, ktoré nikdy neprekonali. Viac ako obsah jednotlivých častí seriálu dnes zaujme obsadenie, v ktorom si epizódne postavy zahrali Liam Neeson, Bruce Willis, Julia Roberts či Melanie Grifith. Celá elita svetoznámych hudobníkov si zasa zahrala postavičky gangstrov, drogových dílerov či pasákov - Phill Collins, Frank Zappa, Little Richard, James Brown, Leonard Cohen či Miles Davis.

Popri ústrednej dvojici vynikol Edward James Olmos (zahral si aj jednu z hlavných postáv aj vo filme Blade Runner) v úlohe ich šéfa poručíka Martina Castilla. Olmosovi sa ako jedinému z obsadenia podarilo naštartovať úspešnú kariéru, ktorá trvá dodnes.

Miami Vice 2006

Známy a úspešný režisér Michael Mann, ktorý bol výkonným producentom seriálu, sa rozhodol po takmer dvadsiatich rokoch nadviazať na úspech seriálu. Mal však dosť rozumu a nepokúšal sa ho opäť oživiť ako seriál, ale urobil z neho „len" celovečerný film.

Bolo mu jasné, že ak chce do kín dostať nielen pamätníkov, musí ponúknuť aj to, čo je blízke súčasnej generácii. Preč sú nablýskané obleky a slnkom obliate ulice. Naopak drvivá väčšina filmu sa odohráva v ponurej atmosfére a zafajčených baroch. Príbeh je jednoduchý. Dvojica detektívov v podaní Colina Farella a Jamieho Foxxa zistí prezradenie vládnej akcie, pri ktorej zabijú dvoch agentov a príbuznú ich priateľa. Dostanú ponuku, aby sa vydávali za pašerákov drog a pomohli chytiť kolumbijského drogového magnáta.

To sa im podarí a bonviván Sonny stihne popritom aj výlet na Kubu motorovým člnom, ktorý tu funguje viac ako pocta seriálu, než ako funkčná súčasť príbehu. Na rozdiel od vždy usmiateho Dona Johnsona vrhá Colin Farrel len smutné pohľady, ktoré by mu mohol závidieť aj ten najsmutnejší pes, a to aj vtedy, keď sa zapletie s partnerkou pašerákov Isabelou.

Keď postrelia Tubbsovu partnerku Trudy, policajti sa naštvú a vybavia si to s pašerákmi raz a navždy. Samotná niekoľkominútová prestrelka patrí v rámci žánru rozhodne medzi to lepšie, čo sa dá na plátne vidieť, či už v obrazovej, ale najmä vo zvukovej podobe. Happy end sa koná len čiastočne a Sonnyho priateľ odváža jeho chvíľkový románik do neznáma, o ktorom ani on netuší, kde sa nachádza.

Nechceš sa o tom porozprávať?

Kým Knight Rider a Miami Vice patria ku kultovým seriálom z osemdesiatych rokov a naši diváci ich mohli pozerať len sprostredkovane, ďalší seriál vznikol už v deväťdesiatych rokoch a mohli ste ho pozerať aj v našej televízii. Existuje len jedno poštové smerovacie číslo, ktoré sa preslávilo na celom svete - 90210. Patrí časti Los Angeles Beverly Hills. Dnes je synonymom najväčšieho luxusu a sídlom hollywoodskej smotánky. Takmer každá adresa v tejto štvrti má svoju slávnu minulosť. Do tohto prostredia zasadil serialový hitmaker Aaron Spelling tínedžerskú mydlovú operu, ktorá kraľovala na amerických obrazovkách celé jedno desaťročie.

Seriálový príbeh Beverly Hills 90210 sa začína príchodom rodiny Walshových s dvojičkami Brendou a Brandonom. V prvých častiach sledovali diváci ich dospievanie spojené so stredoškolským životom a postupne ako pribúdali roky, prišli časy vysokoškolského štúdia a zapájanie sa do života v podobe uzatváraných manželstiev. Okrem spomínaných dvojičiek dopĺňali osmičku hlavných postáv blondínky Kelly a Donna, playboy Steve, benjamín David, samorast Dylan a vždy seriózna Andrea. Okrem nenapodobiteľnej vlny vo vlasoch Brandona (v podaní Jasona Priestleyho) sa nesmrteľnou stala veta:

„Nechceš sa o tom porozprávať?" Lebo život milionárskych tínedžerov nie je ani trochu jednoduchý a problémy sa riešia tak, že sa o nich diskutuje. Život aj na tej najdrahšej adrese nie je automatickým výťahom do neba, a preto musí mladý človek tvrdo pracovať, aby sa raz dočkal zaslúženej odmeny. Častým miestom, kde bolo možné toto poslanie naplni,ť bola Natova reštaurácia, mimochodom jediná kulisa, ktorú v Beverly Hills skutočne nájdete.

Problémoví predstavitelia

Ťažko povedať, čo presne z vyššie uvedeného spôsobilo, že tínedžerské izby v deväťdesiatych rokoch boli vo svete (aj u nás) olepené postavami tohto seriálu. Zrejme hlavnú zásluhu malo herecké obsadenie, vďaka ktorému sa aj neraz slaboduché dialógy dali zvládnuť. Desať rokov je však dlhý čas a prácu pred kamerou nezvládali všetci herci rovnako.

Najmä dievčenská časť mala čím ďalej, tým viac problém spolu vychádzať a dodnes sa šíria chýry o priam krvavých bitkách medzi predstaviteľkami Kelly a Brendou. Vyústilo to nakoniec do vylúčenia Shanon Dohertyovej zo seriálu, ktorej postava Brendy bola producentom Aaronom Spellingom navždy poslaná na zahraničné štúdiá. Ako roky pribúdali, opustili seriál aj ďalší herci z pôvodného obsadenia a v záverečnom dieli na svadbe Donny a Davida sa stretla len polovica z nich.

90210: The Next Generation

Pokus nadviazať na dávnu slávu prišiel po ôsmich rokoch už len v podobe číselného označenia. Do rezidencie v Beverly Hills sa z Kansasu prisťahuje rodina nového riaditeľa školy Willsona, podobne ako kedysi Walshovci s dvomi deťmi. Len s tým rozdielom, že nie sú dvojičky a chlapec je adoptovaný černoch. Annie hneď v prvý deň zistí, že mať otca riaditeľa nie je ani trochu výhodou a popularitu si musí zaslúžiť. Z pôvodného seriálu sa v úvode stretli diváci s Kelly (Jennie Garthová), teraz už školskej psychologičky a Nata (Joe Tata) s jeho reštauráciou. A keďže producent Aaaron Spelling je už po smrti, triumfálny návrat si mohla dovoliť aj Shanon Dohertyová.

V ďalších dieloch sa objavila aj Donna (Tori Spelling) a ako špeciálni hostia nevylúčili účasť Brendon (Jason Priestley) a David (Brian Austin Green). Seriálu sa zatiaľ darí priemerne, ostrú konkurenciu má v tínedžerskej verzii seriálu Sex v meste - Gossip girls. Nie je preto vylúčené, podobne ako v prípade Knight Ridera, že jeho životnosť nepotrvá do druhej série, zvlášť v čase aktuálnej finančnej krízy.

Knight Rider

90 dielov

Vysielaný v USA od 26. 9. 1982 - 8. 8. 1986

Edward Mulhare (líder FLAG Devon Miles)

Mal za sebou dlhú televíznu kariéru, keď dostal úlohu riaditeľa nadácie FLAG spadajúcu pod Knight Industry Two Thousand v skratke K.I.T.T. Zahral si len niekoľko epizódnych postáv. Keď v roku 1997 zomrel, povedal o ňom Davide Hasselhoff v rozhovore pre časopis Entertainment Weekly: Edward bol mojím kráľom Artušom a ja jeho Lancelotom. Dal mi mnoho hereckých lekcií, taktiež ako mám chápať svoju postavu.

Rebecca Holden (šéfmechanička April Curtis)

Účinkovala v tretej sérii ako asistentka April Curtis. Po jej skončení ju nahradila Patricia McPherson. Po Kight Riderovi sa venovala krátko country spevu. V rámci televíznej kariéry si zahrala niekoľko epizódnych úloh v okrajových seriáloch a béčkových filmoch

Patricia McPherson (šéfmechanička Bonnie Barstow)

Pre modelku pôvodom z Washingtonu bol Knight Rider prvou veľkou televíznou úlohou. Po jeho skončení účinkovala v epizódnych úlohách v nemenej slávnych seriáloch, ako boli Dynastia, McGyver, Star Trek: Nová Generácia, To je vražda, napísala či Mattlock. Od začiatku 90. rokov prestala účinkovať a venuje sa ochrane životného prostredia.

David Hasselhof (Michael Knight)

Knight Rider bol preňho raketovým štartom hviezdnej seriálovej kariéry. Rovnako ako bojovník za volantom sa stal kultovým jeho plavčík Matt Buchanan v nemenej slávnej Pobrežnej hliadke. V súčasnosti je pravidelným porotcom v súťaži Amerika má talent.

Autá

V pôvodnom seriáli bol KITT „umiestnený" do Pontiacu Trans Am, v novej verzii je použitý Ford Shelby GT500KR Mustang.

Miami Vice

111 dielov

Vysielaný v USA od 28. 9. 1984 do 25. 1. 1990

Don Johnson (detektív James „Sonny" Crockett)

Úlohu detektíva si ešte raz vyskúšal v seriáli Nash Bridges. Pamätať si ho môžete aj z príšerného filmu Harley Davidson and the Marlboro Man (1991), v ktorom mu sekundoval Mickey Rourke a ťažko povedať, kto z nich bol horší. V osemdesiatych rokoch nahral ako spevák dva albumy, pričom pieseň Heartbeat sa vyšplhala až na piate miesto americkej hitparády. Istý čas žil aj s Barbrou Streisandovou, s ktorou naspieval duet Till I loved you

Philip Michael Thomas (detektív Ricardo „Rico" Tubbs)

Po skončení Miami Vice nahradil Dona Johnsona taliansky herec Bud Spencer, ktorý si v úlohe extrarozmerného detektíva odskočil na Floridu

Edward James Olmos (poručík Martin Castillo)

V súčasnosti účinkuje v mimoriadne populárnom seriáli Battlestar Galactica, ktorý je tiež remakom seriálu zo sedemdesiatych rokov ako admirál Adama

Jan Hammer

Autor hudby k seriálu Miami Vice. Tento český, pôvodne džezový klavirista, emigroval v roku 1968 do USA, stal sa členom legendárnej džezrockovej kapely Mahavishnu Orchestra a neskôr sa živil ako autor filmovej hudby. Znelka k seriálu Miami Vice Theme dosiahla až na špicu americkej Billboard hitparády ako jediná televízna inštrumentálka. Hammer to označil za výsledok porovnateľný s víťazstvom na olympiáde

Beverly Hills 90210

296 dielov

Vysielaný v USA od 4. 10. 1990 do 17. 5. 2000

Shannen Dohertyová (Brenda Walsh)

Po tom, čo nedobrovoľne opustila seriál v dôsledku excesov počas nakrúcania, sa uchytila ako herečka a príležitostná režisérka. Slovenský divák ju pozná aj zo seriálu Čarodejky

Tori Spelling (Donna Martinová)

Dcéra nedávno zosnulého producenta Aarona Spellinga nezaznamenala výraznejší herecký úspech po Beverly Hills

Luke Perry (Dylan McKay)

Charizmatický herec sa taktiež uplatnil len v epizódnych postavách, napríklad vo filme Piaty element

Jason Priestley (Brandon Walsh)

Zo seriálu predčasne odišiel, ale do konca figuroval ako producent

Brian Austin Green (David Silver)

V súčasnosti účinkuje v televíznom seriáli Terminátor - kronika Sarah Connorovej ako strýko Johna Connora

Jennie Garthová (Kelly Taylorová)

Po skončení seriálu sa venovala prevažne rodine. Minulý rok pomerne úspešne bodovala v tanečnej súťaži Dancing with the stars (skončila štvrtá) a v súčasnosti účinkuje ako jediná pravidelne v pokračovaní Beverly Hills 90210

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 819
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 209
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 096
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Gianluca Scamacca (vľavo) a Ibrahima Konaté v zápase Atalanta - Liverpool.

Leverkusen neprehral v ďalšom zápase, vyrovnával však v 89. minúte.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu