Zatkli Obamovho portrétistu

Vydané 9. 2. 2009 o 0:00 Autor: Braňo Ondrášik

Výtvarník, ktorý sa preslávil kultovým obrazom Baracka Obamu, pôjde pred súd. V Bostone totiž namaľoval aj niekoľko grafity a poškodil nimi súkromný majetok.

BOSTON, BRATISLAVA. Jeho obraz sa stal symbolom kampane Baracka Obamu. Dnes zdobí pamätné odznaky, tričká, plagáty, nálepky, alebo si s ním môžete dať aj hrnček rannej kávy. Originál diela „Hope“ (Nádej) dnes zdobí steny Národnej portrétovej galérie vo Washingtone. Shepard Fairey má však iné starosti, ako zarábať na svojom diele, ktoré nadobudlo rozmery „legendy“.

Zatkli ho v Bostone

Polícia ho totiž v piatok večer zatkla za to, že na steny v Bostone sprejoval grafity. Bol práve na ceste k otvoreniu svojej prvej sólo výstavy, ktorá rekapitulovala dvadsať rokov jeho tvorby. Do Inštitútu súčasného umenia, kde ho čakalo 750 hostí, už nedorazil.

FOTO - REUTERS

Bostonská polícia vydala na umelca zatykač 24. januára. Sám Fairey o tom podľa svojho právnika nevedel – inak by celý problém vyriešil dávno predtým. Pred súdom sa objaví dnes. „Ak sa mu dokáže vina, hrozia mu tri roky väzenia,“ citovali médiá hovorcu miestnej polície Jamesa Kenneallyho. Denník Boston Globe informoval, že to nebol Faireyho prvý konflikt so zákonom. V minulosti výtvarníka  zatkli už 14-krát.

Problém aj s autorstvom

Trápenie však Losangelesanovi Faireymu spôsobuje aj Obamova grafika. Predáva sa síce dobre – autorom podpísaná kópia stojí na aukčnej stránke eBay tisíce dolárov, no z porušenia copyrightu na obrázok ho obvinila agentúra AP.

Associated Press totiž zistila, že dielo je vlastne založené na ich fotografii z apríla 2006. Autor „Nádeje“ to síce priznal, no podľa neho autorské práva tvorcu pôvodnej fotografie nepoškodil. AP požaduje, aby sa priznalo aj ich autorstvo a dostala, samozrejme, finančnú kompenzáciu.

„AP zistila, že fotografia použitá na plagáte patrí agentúre, a preto je na jej použitie potrebné povolenie. Dúfam, že sa nám podarí nájsť priateľské riešenie celej situácie,“ vyhlásil riaditeľ agentúry pre vzťahy s médiami Paul Colford. V minulosti sa obdobne  sporili aj s umelcami ako Andy Warhol, ktorý využíval v tvorbe podobnú techniku.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahPosúvali mu operáciu, dal vraj lekárovi peniaze a išiel hneď

Lekár odmieta, že by od pacienta zobral peniaze za uprednostnenie.

Spoplatnený obsahAko kočnerovci ukradli Technopol a súd im pomáhal

Zo súdu zmizlo tristo strán súdneho spisu, bude to vyšetrovať polícia.

Foto: SITA / AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní