Berlusconiho kanál Eluanu nechcel

Vydané 12. 2. 2009 o 0:00 Autor: Tomáš Hudák

Taliansky premiér, ktorý bojoval o život ženy v kóme, nechal svoju televíziu odignorovať jej úmrtie.

RÍM, BRATISLAVA. Kým Silvio Berlusconi urobil z prípadu Eluany Englarovej politickú udalosť číslo jeden, jeho súkromná televízia sa správu o jej úmrtí neobťažovala ani odvysielať. V čase, keď lekári na klinike v Udine oznámili, že žene v kóme zlyhalo srdce a hlavné televízie prerušili vysielanie, aby o tom mohli informovať, Canale 5 nechal bežať svoju reality šou Big Brother.

Taliansky premiér, ktorého mediálna spoločnosť Mediaset populárny kanál vlastní,  v tom čase v Palazzo Madama presviedčal senátorov, aby mu pomohli zachrániť ženu, ktorú lekári pár dní predtým odpojili od výživy a bol preto ochotný schváliť aj protiústavný zákon.

V pondelok po ôsmej večer ostatné kanály ako štátny Rai, televízia Sky či LA 7 ponúkali divákom špeciál o prípade, ktorý vyvolal v Taliansku búrlivé diskusie o eutanázii.

Canale 5, ktorého najznámejší televízny novinár Enrico Mentana mal pripravený špeciálny vstup, musel ustúpiť priamemu prenosu reality šou, kde sa práve rozhodovalo, kto z účastníkov programu Big Brother opustí skupinku ľudí, zatvorenú vo vile.

„Kým Rai úplne zmenila svoj vysielací program, aby mohla odvysielať špeciál, jediné slzy, ktoré diváci na Canale 5 mohli vidieť, patrili Federice vo vile Big Brother,“ sťažovali sa novinári televízie agentúre ANSA.

Enrico Mentana, známy svojou novinárskou reláciou Matrix, podal včera na protest výpoveď, ktorú vedenie televízie akceptovalo. „Rozhodnutia ako toto devalvujú dôveryhodnosť tých, ktorí ich robia,“ povedal pre ANSA Mentana.

Vedenie televízie argumentovalo tým, že kým správu o Eluane si na Rai pozreli len štyri milióny divákov, Big Brother pritiahol k obrazovkám až osem miliónov ľudí. „Verejnosť má odlišné potreby,“ uzavrel kauzu riaditeľ televízie Mauro Crippa.

Hlavné správy

Smeru prechádza nápad, aby pri ústavných sudcoch obišiel prezidenta

Opozícia vyčíta vládnej trojke spojenectvo s extrémistickou ĽSNS.

Spoplatnený obsahPosúvali mu operáciu, dal vraj lekárovi peniaze a išiel hneď

Lekár odmieta, že by od pacienta zobral peniaze za uprednostnenie.

Spoplatnený obsahAko kočnerovci ukradli Technopol a súd im pomáhal

Zo súdu zmizlo tristo strán súdneho spisu, bude to vyšetrovať polícia.

Taliansky premiér ovláda vlastnú televíznu sieť.

Taliansky premiér ovláda vlastnú televíznu sieť.

Foto: TASR/AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní