Bush sa znova vrátil. V divadelnej hre aspoň na Broadway

Vydané 16. 2. 2009 o 0:00 Autor: Anetta Kubalová

George Bush sa z oválnej pracovne presunie na ďalšie dosky, ktoré znamenajú svet. Divadelné.

WASHINGTON. Krátko po inaugurácii Baracka Obamu zakrúžil vrtuľník Marine One poslednýkrát nad Bielym domom.

V deň, keď jeden z najkontroverznejších amerických prezidentov zmizol z očí sveta, začala sa iná cesta. Cesta postavy na divadelných doskách na Broadwayi. V hre Niet za čo, Amerika! Posledná noc s Georgeom Bushom komik Will Ferrell, ktorý Busha už predtým parodoval v televíznom programe, umožnil Američanom pozrieť sa na posledné roky prezidenta. S divadelným nadhľadom.

Svet sa zbláznil

„Jedenásteho septembra ma vyrušili od čítania jedného z najúžasnejších príbehov so správou, že svet, aký poznáme, sa zbláznil.

Užasnutý správou dňa a skvele napísaným príbehom Mojej kozičky som tam v tichosti sedel. Viac ako 7 minút,“ pripomína Ferrell v hre deň, keď na Svetové obchodné centrum zaútočili teroristi. George Bush v tom čase čítal deťom v škole rozprávku. Keď mu do ucha jeho ľudia pošepli, že zo známych dvojičiek sú už iba trosky, Bush pokračoval v čítaní ešte niekoľko minút.

George Bush odchádzal z úradu za pomyselného potlesku 75 percent Američanov. Tí mu však netlieskali za dobre vykonanú prácu, ale od šťastia, že odchádza. Will Ferrell  verí, že sa na bývalého prezidenta ešte radi pozrú s nadhľadom. Tvrdí, že Bush ako arogantné večné dieťa je vďačným objektom na podobné stvárnenie: „Niekto si povie, 'Dajte mu už pokoj', ale aj 'Je mi ukradnuté, či je to vtipné, ja už naňho nechcem myslieť' alebo, a dúfam, že takých bude najviac 'Toto je očisťujúce, to sa mi páči'.“

Prezidenti lákajú umelcov

Súčasní americkí prezidenti umelcov lákajú. Napríklad v Keni Národné divadlo naštudovalo muzikál o búrlivej mladosti Baracka Obamu. Ešte pred voľbami šiel v Amerike do kín film slávneho režiséra Olivera Stona s názvom „W“.

Kritiky Ferrellovi ako Bushovi vyčítajú, že nejde o kritickú satiru, ale skôr o prízemný humor. Zároveň pripúšťajú, že hra bude mať vďaka komikovej popularite úspech. Naživo ju chce napríklad vysielať televízny kanál HBO.

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi

Ako skompiluje nový cestný zákon život kolobežkárom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahBugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

Trabelssie: So Slotom sa stretávam, bavíme sa o babách

Zatiaľ nemá víziu o budúcnosti bývalého Priora v Bratislave.

Exprezidenta Busha stvárnia v divadle.

Exprezidenta Busha stvárnia v divadle.

Foto: ČTK / AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní