Najznámejší európsky karneval premenil benátske námestie na záhradu. Vystúpi v nej tisíc umelcov
Benátky kašlú na krízu. Je tu karneval!

Vydané 16. 2. 2009 o 0:00 Autor: Tomáš Hudák

V talianskom meste na vode odštartovala karnevalová sezóna. Napriek kríze sa očakáva nával turistov. V Riu sa boja, čo bude o rok. 

BENÁTKY, BRATISLAVA. Nájsť voľný stôl v jednej z najstarších benátskych kaviarní Florian je v týchto dňoch takmer nemožné. Je z nej totiž najlepší výhľad na Námestie svätého Marka, ktoré je centrom diania benátskeho karnevalu. Tisícky turistov z celého sveta sú ochotné zaplatiť si trojnásobne predražené espresso, len aby videli zblízka tie najlepšie kostýmy a masky tohto roku.

„Tre, due, uno... začíname,“ odštartovali v sobotu na najznámejšom benátskom námestí ďalší ročník tradičného karnevalu. Otvoril ho taliansky dramatik a nositeľ Nobelovej ceny Dario Fo čítaním zo svojho diela Mistero buffo. „Medzi všetkými tými maskami a farebnými kostýmami som bol ja jediný, kto mohol vystúpiť v civilnom oblečení. Cítil som sa v ten večer veľmi dôležitý,“ žartoval Fo v denníku Gazzettino.

Námestie ako záhrada

Takmer 1800 kvetov a kríkov premenilo Piazza San Marco na zelenú záhradu. „Osvetlená v noci žiarovkami je nádherná,“ citoval Gazzettino umeleckého riaditeľa karnevalu Marca Balicha. Do najkrajšej obývačky sveta, ako námestie nazval už Napoleon Bonaparte, je vstup počas desiatich dní trvania karnevalu možný len v maske.
Najobľúbenejšou je bauta, klasická biela maska s dlhým zahnutým nosom s čiernou kapucňou. Už roky sa dajú kúpiť v štvrti Dorsoduro v MondoNovo, kde ich predáva Guerrino Lovato, od ktorého ich pre Nicole Kidmanovú do filmu Eyes Wide Shut objednal aj režisér Stanley Kubrick.

Tohtoročný karneval sa nesie v znamení piatich zmyslov. Účasť prisľúbilo asi tisíc umelcov, okrem koncertov a divadelných či operných predstavení sa návštevníci tešia najmä na súťaž o kráľovnú karnevalu a tradičné bály.

Nemravný karneval

Cena za vstupenky na tie najhonosnejšie miesta sa môže vyšplhať až na 1300 dolárov. Na Bále Casanovu či Plese tisíc a jednej noci môžu hostia zažiť tajomnú stredovekú atmosféru karnevalových rituálov.
Maskovanie umožňuje nadviazať anonymné vzťahy a zaflirtovať si s úplne cudzími ľuďmi. Aj preto v roku 1458 Benátky zákonom obmedzili používanie masiek, čím chceli napríklad zabrániť mužom, aby sa v prestrojení za ženy dostali do kláštorov, kde páchali „nemvravnosti“.

Keď Napoleon v roku 1797 dobyl Benátky, bol hedonizmom a frivolnosťou karnevalu taký šokovaný, že ho zakázal. Tradíciu obnovili Benátky až po druhej svetovej vojne.

Finančná kríza ale spôsobila, že prípravy na tohtoročný karneval boli o čosi zložitejšie. „Máme pred sebou ťažký rok a autority musia urobiť všetko pre to, aby pomohli tomu najdôležitejšiemu odvetviu nášho regiónu, turizmu,“ povedal agentúre Reuters starosta Benátok Massimo Cacciari.

Okrem štyroch miliónov eur, ktoré do karnevalu investovali súkromní partneri, prispelo mesto 1,5 milióna eurami.

Benátky však kríza zasiahla slabšie, ako napríklad karneval v Riu de Janeiro, ktorý sa začne 22. februára. Brazílsky ropný gigant Petrobras napríklad znížil svoje dotácie školám samby a prezident Lula de Silva musel uvoľniť až tri milióny dolárov, aby školám pomohol.

Horšie to bude o rok

„Kríza nás ešte tak nepostihla, lebo 80 percent výbavy sme si kúpili ešte pred jej vypuknutím. Ale v roku 2010 to už pocítime,“ povedala agentúre AFP Rosa Magalhaesová zo samba školy Impeatriz.

Promenáda každej samba školy stojí približne dva milióny dolárov. Väčšinu hradí mesto a zisk z vysielacích práv.

Massimo Cacciari odhaduje, že aj napriek kríze príde na karneval do Benátok 800­tisíc až milión turistov. Tradičný festival, po ktorom sa začína pôstne obdobie, patrí totiž medzi tie najlepšie pripravené.

„Benátky, to je ako zjesť celú škatuľu likérových bonbónov naraz,“ pochvaľoval si raz karneval aj americký spisovateľ Truman Capote.

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi

Ako skompiluje nový cestný zákon život kolobežkárom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahBugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

Trabelssie: So Slotom sa stretávam, bavíme sa o babách

Zatiaľ nemá víziu o budúcnosti bývalého Priora v Bratislave.

V Riu sa už uskutočnil predkarnevalový pochod Nebo na zemi.

V Riu sa už uskutočnil predkarnevalový pochod Nebo na zemi.

Foto: REUTERS, TASR / AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní