Mäkké drogy? Nie ste vítané!

Vydané 17. 2. 2009 o 0:00 Autor: Tomáš Prokopčák

Britská vláda spustila viac ako dvojmiliónovú antidrogovú kampaň zameranú na tínedžerov. Chcú, aby sa vyhýbali marihuane a hašišu.

LONDÝN, BRATISLAVA. Paranoja, záchvaty paniky, lenivosť. Nie si vítaný. Heslo: „Čím viac fajčíte trávu, tým horšie následky to bude mať pre vašu myseľ.“

S takýmto sloganom pripravila britská vláda svoju novú reklamnú televíznu kampaň, ktorej cieľom je osloviť tínedžerov. Informačná kampaň, ktorá bude stáť viac ako dva milióny libier, je však len vedľajším produktom tvrdšej protidrogovej politiky britského ministerstva zdravotníctva.

Vláda sa minulý mesiac rozhodla preradiť marihuanu a hašiš z kategórie C - teda mäkkých drog, do kategórie B, kde sú napríklad amfetamíny a barbituráty. Znamená to, že užívateľom drog bude v Británii hroziť až päťročné väzenie, dílerom dokonca štrnásťročné. Dôvodom má byť aj to, že na trhu sa objavili silnejšie podoby  látok.

Zábavka mladých

Britská vláda tvrdí, že tento typ drog je rozšírený už medzi deťmi vo veku 11 až 15 rokov. Tie sú pritom najbezbrannejšie voči ich následkom. Hašiš  podľa jej vyjadrenia nie je bezpečný a môže zapríčiňovať paranoju a schizofréniu. „Dôkazy naznačujú, že hašiš je príčinou psychóz u niektorých ľudí, najmä pri častej konzumácii tejto drogy,“ povedal podľa ČTK šéf britských štátnych služieb pre duševné zdravie Louis Appleby. „To, čo môže začínať ako zábava a bežná spoločenská záležitosť, môže mať vážne a dlhodobé zdravotné následky.“

Naznačuje tak, že užívanie marihuany je často vyžadované prostredím, v ktorom sa jej najmladší konzumenti pohybujú. „Konope je najrozšírenejšia nezákonná droga v Británii,“ hovorí pre Guardian Chris Hudson z informačného strediska Frank, ktoré je zamerané na drogy a mladistvých.  Jej užívanie pritom akoby patrilo k niektorým subkultúram.

Dlhodobé následky?

Podľa výskumu, ktorý spája mentálne problémy s užívaním týchto drog, však nie je jasné, či následky sú dlhodobé, prípadne trvalé, alebo len krátkodobé. A či v prípade, že konzument s užívaním drogy skoncuje, môžu prestať.

Vedci však tvrdia, že droga pravdepodobne funguje ako katalyzátor či spúšťač problémov u tých, ktorí sú k duševným ochoreniam aj tak náchylní.

Súvisiace články:

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi

Ako skompiluje nový cestný zákon život kolobežkárom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahBugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

Trabelssie: So Slotom sa stretávam, bavíme sa o babách

Zatiaľ nemá víziu o budúcnosti bývalého Priora v Bratislave.

Fajčenie „trávy“ môže mať trvalé následky.

Fajčenie „trávy“ môže mať trvalé následky.

Foto: REUTERS

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní