Severokórejský diktátor oslávil 67. narodeniny. Darčeky rozdával skromnejšie
Kim straší na narodeniny raketou

Vydané 17. 2. 2009 o 0:00 Autor: Tomáš Hudák

Pre vodcu Kim Čong­ila pripravili severokórejskí komunisti veľkolepé oslavy narodenín. Pre krízu však vodca rozdával iba cukríky.

PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Ak by Guinnessova kniha mala kategóriu najväčšej narodeninovej párty, stálo by pri nej meno Kim Čong­il a dátum 16. február. Deň narodenia lídra komunistickej Severnej Kórei je v izolovanej ázijskej krajine národným sviatkom.

Ulice Pchjongjangu sú vytapetované portrétmi Kima, tisíce ľudí mu pri pamätníku jeho otca Kim Ir­sena nechávajú kvety a ústredie komunistickej Strany pracujúcich nestíha triediť blahoprajné telegramy.

Kim menej rozhadzuje

Inak to nebolo ani tento rok, aj keď globálna finančná kríza ubrala čosi z veľkoleposti osláv aj „slnka národa“, ako ho oslovujú v štátnej televízii. Stranícke kádre pripravili pre svojho šéfa predstavenie, ktorého súčasťou bolo krasokorčuľovanie, klasická pozdravná promenáda či vodná spartakiáda, ak sa tak dá nazvať synchronizované vystúpenie plavcov.

„Plavci takto pôsobivo vyjadrili nekonečnú úctu ľudu ku Kim Čong­ilovi,“ napísala severokórejská tlačová agentúra KCNA. Severokórejčania, ktorí si už zvykli, že v deň narodenín svojho vodcu od neho dostanú darčeky, však museli byť tento rok sklamaní. Tradíciu, ktorú zaviedol ešte Kim Ir­sen, tento rok jeho syn nemohol úplne dodržať.

„Kádre už viac nedostávajú také štedré dary od Kima alebo strany, pretože je málo peňazí,“ povedala pre Reuters expertka na východnú Áziu Kongdan Oh z Brookings Institute vo Washingtone. Školáci dostanú podľa japonskej agentúry Jonhap len arašidové cukríky. „To má ďaleko k časom, keď deti dostávali nové školské uniformy, tašky a vybavenie,“ cituje Reuters Kongdan Oh.

 

Je dôležité, aby si ľudia v KĽDR uvedomili, že najväčšou hrozbou je pre nich ich vlastný líder.

Suzanne Scholte, šéfka Severokórejskej koalície slobody

 

Pri oslavách 67. narodenín Kima, ktorý údajne v auguste minulého roku prekonal mŕtvicu, komunistický štát neprepásol príležitosť, aby pohrozil svetu novým testom rakety dlhého doletu.

práve nukleárne testy. Washington už dlhšie tlačí na Severnú Kóreu, aby odstúpila od svojich plánov testovať raketu Tepodong­2, ktorá údajne môže doletieť až k brehom Ameriky.Agentúra KCNA písala o práve na „vesmírny rozvoj“, čo je výraz, ktorým v minulosti Pchjongjang maskoval

Z plejboja diktátor

Kim Čong­il má za hranicami svojej krajiny povesť krutého diktátora, kolaborujúceho so zločinnými režimami a budujúceho nukleárny arzenál.

Juhokórejské médiá ho opisujú ako samoľúbeho plejboja, ktorý si géluje vlasy a pridáva na výške topánkami s hrubšou podrážkou. „Najal si atraktívne mladé dievčatá vo veku stredoškoláčok, aby vstúpili do jeho „brigád slasti“, ktorých úlohou je ponúknuť relax jeho popredným straníkom,“ citovala CNN Jerrolda Posta, bývalého zamestnanca CIA.

O tejto stránke však obyčajní Severokórejčania nemajú ani potuchy. Ich vodca si doma udržiava imidž neobmedzeného vládcu, ktorého zoslali samy nebesá.

Jeho oficiálny životopis uvádza, že keď sa narodil na úpätí najvyššej hory v krajine, zadunel hrom, zjavila sa dvojitá dúha a vznikla nová hviezda. Sám o sebe tvrdí, že za dva roky napísal šesť operných diel a osobne dizajnoval jednu z veží v centre Pchjongjangu.

Údajne je ťažko chorý

O Kimovi pritom do roku 1994, keď zomrel jeho otec, svet veľa nevedel.

Tri roky predtým ho urobili napriek tomu, že nemal žiadne vojenské skúsenosti, šéfom armády. Keď ako nový líder KĽDR navštívil v roku 2000 Čínu, údajne išlo o jeho prvú cestu do zahraničia od roku 1980. „Každý, kto Kim Čong­ila osobne stretol, Juhokórejčania, Američania, Rusi a Severokórejčania, ktorí emigrovali, všetci tvrdili, že tento muž vie veľmi dobre, čo robí,“ tvrdí Peter Maass z New York Times Magazine.

Podobne ako Fidel Castro, aj Kim okolo seba rád udržiava závoj tajomstva. Na oslavách narodenín sa neukázal. Verejnosť ho naposledy videla v januári, keď prijal čínskeho diplomata.

Kamery ho vtedy zachytili prvýkrát od augusta, keď bol údajne hospitalizovaný. Západ preto špekuluje o jeho zdravotnom stave a možnom nástupcovi. Najväčie šance má vraj jeho najmladší syn, 25-­ročný Čung­un.

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi

Ako skompiluje nový cestný zákon život kolobežkárom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahBugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

Trabelssie: So Slotom sa stretávam, bavíme sa o babách

Zatiaľ nemá víziu o budúcnosti bývalého Priora v Bratislave.

Akvabely pripravili pre Kim Čong­ila k narodeninám „vodnú spartakiádu“ (hore). Severokórejčania si mohli pozrieť výstavu o jeho živote (vľavo), sám vodca sa na slávnosti neukázal.

Akvabely pripravili pre Kim Čong­ila k narodeninám „vodnú spartakiádu“ (hore). Severokórejčania si mohli pozrieť výstavu o jeho živote (vľavo), sám vodca sa na slávnosti neukázal.

Foto: REUTERS, SITA / AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní