Bondovo superauto vydražil Američan

Vydané 29. 10. 2010 o 0:00 Autor: Tomáš Vasilko

Aston Martin DB5, ktorý šoféroval vo filmoch o agentovi 007 Sean Connery, predali  takmer  za tri milióny eur.

LONDÝN, BRATISLAVA. Je to možno najslávnejšie auto na svete. V striebornom Aston Martin DB5  šoféroval Sean Connery ako James Bond vo filmoch Goldfinger a Thunderball o agentovi jej britského veličenstva.

Toto auto (na snímke SITA/AP) v stredu večer na dražbe za 2,7 milióna libier (takmer tri milony eur) kúpil americký biznismen Harry Yeaggy. Je len druhý majiteľ, ktorý bude vozidlo riadiť po tom, čo opustilo továreň.

„Je to auto, ktoré som vždy chcel, koniec koncov je to najslávnejšie auto na svete. Mojím plánom je vystaviť auto vo svojom súkromnom múzeu na autá v Ohiu,“ povedal podľa americkej televízie CNBC. „Myslel som si, že to kúpi Európan. Ale asi si až tak nevážia Bonda,“ dodal.

Vozidlo, ktoré je podľa aukčnej siene vo vynikajúcom stave, sa ešte v ten večer chystal vyskúšať. „Naštartujeme to auto a prevezieme sa na ňom dnes večer ulicami Londýna. Trochu si to s ním užijeme,“ prezradil v stredu večer.

Má aj vynálezy

Ako píše CNBC na svojej stránke, auto má aj všetky vynálezy, ktoré použil filmový James Bond – nepriestrelné sklo, roz〜prašovač olejovej škvrny či dymovú clonu.

Má aj vystreľovač sedadla či mechanické zbrane, tie však pravdepodobne nefungujú. Vozidlo v roku 1969 kúpil Američan Jerry Lee priamo z továrne.  Výťažok z dražby pôjde na konto Leeovej nadácie, ktorá sa venuje riešeniu sociálnych problémov spojených s chudobou, najmä prevencii kriminality.

Jediný exemplár

„Auto Jamesa Bonda mi  zhruba za 40 rokov prinieslo veľa potešenia. Dokonca aj keď ho predám a výťažok použijem na financovanie Jerry Lee Foundation, automobil ma bude ďalej tešiť, pretože podporí misiu nadácie,“ vysvetlil Lee.

Je to jediný zachovaný exemplár auta Aston Martin DB5 z prvých bondoviek. Druhé vozidlo niekto v roku 1997 ukradol.

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo urobí nový zákon s kolobežkármi

Ako skompiluje nový cestný zákon život kolobežkárom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahBugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

Trabelssie: So Slotom sa stretávam, bavíme sa o babách

Zatiaľ nemá víziu o budúcnosti bývalého Priora v Bratislave.

Auto vydražil Američan.

Auto vydražil Američan.

Foto: FOTO - SITA/AP

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní