SME

Vladimír Mitro a jeho kamaráti

Vladimír Mitro bol prvým riaditeľom Slovenskej informačnej služby. Stal sa ním hneď po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993. V roku 1995 ho odvolali a pôsobil v advokácii. Keď Mečiar v roku 1998 prehral voľby, Mitro sa stal znovu riaditeľom. Aj keď ...


V novembri 1998 Vladimír Mitro médiám povedal, že kompletne vymenil vedenie SIS. Odvolal vraj všetkých riaditeľov odborov a na ich miesta dosadil nových. Zrejme to však nebola pravda, lebo Mitro nedávno poslancom výboru na kontrolu SIS priznal, že odboru odposluchov od roku 1993 šéfuje Ľuboš Urban. Tento údajne bývalý príslušník ŠtB, ktorý vraj absolvoval ročný kurz KGB v Sovietskom zväze, bol teda v SIS aj za Ivana Lexu, keď boli nelegálne odpočúvaní novinári a politici.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Vladimír Mitro bol prvým riaditeľom Slovenskej informačnej služby. Stal sa ním hneď po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993. V roku 1995 ho odvolali a pôsobil v advokácii. Keď Mečiar v roku 1998 prehral voľby, Mitro sa stal znovu riaditeľom. Aj keď sa stolička pod ním dlhšie trasie, premiér pred týždňom SME povedal, že mu stále dôveruje. V niektorých kruhoch sa hovorí, že premiérovi nič iné nezostáva, Mitro má údajne o niektorých jeho mužoch kompromitujúce materiály, ktoré môže kedykoľvek zverejniť.

Do SIS ho volal Mečiar

Denníku Nový Čas Mitro v roku 1999 prezradil, že v mladosti sa nevyhýbal žiadnej robote. „Ako desať– až štrnásťročný som s rovesníkmi chodieval pásť kravy k babke neďaleko Bardejova. Bývala na dedine osemdesiat kilometrov od Vranova nad Topoľou a chodieval som k nej na bicykli.“

Začal študovať na Vojenskej akadémii vo Vyškove, ale nedokončil ju, a tak robil po vojne poštmajstra v úradovni, ktorá bola pri Vranove v gazdovskej usadlosti. Začínal s platom osemsto korún mesačne hrubého, neskôr ho prijali na právo do Košíc. Po ukončení školy bol vyšetrovateľom. Venoval sa hospodárskej kriminalite, lebo krv vraj nemá rád. Z vyšetrovačky šiel na ministerstvo, kde bol konzultantom a neskôr šéfom kancelárie ministra, riaditeľom úradu vyšetrovania a vedúcim úradu ministerstva. Nato odišiel do SIS.

„Na jar roku 1993 mi premiér Mečiar ponúkol túto funkciu. Dva dni som premýšľal, či prijmem. Rozhodol som sa kladne, pretože ma lákalo poznanie novej sféry. Okrem toho mi úradovanie na ministerstve prestalo prinášať nové poznatky, chcel som zmeniť pracovné prostredie. Spočiatku som mal v ruke iba vymenúvací dekrét, nič viac. Nevedel som ani, kde mám sedieť. Chodil som po úradoch a prosil o pridelenie miestnosti. Bolo treba prijímať ľudí a budovať službu,“ hovorí Mitro o svojich začiatkoch.

Po tom, čo zostal šéfom tajnej služby aj po vyslovení nedôvery Mečiarovi v roku 1995, v Moravčíkovom kabinete, nezhodol sa s predsedom HZDS a staronovým premiérom. Na jeseň 1995 musel z postu riaditeľa odísť. S Mečiarovými ľuďmi sa však podozrivo stretol pri tenise.

V roku 2001 týždenník Plus 7 dní zverejnil článok o tom, ako hral Mitro tenis v Chorvátsku, kde bol okrem Ivana Kiňa aj Milan Ružbársky a Ján Gabriel. Turnaj organizoval Pavol Miškov, bývalý podpredseda predstavenstva a viceprezident pre financovanie Rezešovho manažmentu VSŽ. Mitro vtedy na otázku, prečo sa stretáva s takýmito ľuďmi, odpovedal, že šlo o náhodu. „Ja som bol na ceste v susednej krajine, keď mi môj partner zavolal. Tak som tam skočil, asi tak na tri zápasy.“

Najväčší „hriech“ – Majský?

Deklarovaným partnerom, ktorý šéfa SIS na tenis zavolal, bol Milan Ružbársky, Mitrov priateľ z advokácie. Spolu s nimi sedeli v kancelárii ešte Július Koutun a Ladislav Kuruc. V budove na Rajskej 10, kde kancelária dodnes je, sídlia aj niektoré Majského firmy. Na budove je veľký nápis Sipox. Vlastní ju firma LaMi-Real, ktorej konateľmi sú Kuruc a Ružbársky. Podľa obchodného registra v nej sídlia firmy blízke Majskému Kimuri, Victory a sídlili v nej firmy Sipox Jurist alebo Tatra Sipox Export Import. Na prízemí budovy je obchod s názvom Kimuri, pod ktorým je napísané – Predajňa exkluzívneho ratanového a sekvojového nábytku a bytových doplnkov.

Zaujímaví sú aj Mitrovi bývalí kolegovia. Klientom Milana Ružbárskeho bol okrem Majského aj Vladimír Poór. Ladislav Kuruc, ktorý tiež zastupuje Majského, zastupoval aj údajného bossa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa a denník SME niekoľkokrát zverejnil fotografiu, ako Kuruc sedí s Ivanom Lexom v bratislavskej kaviarni Justičák.

Július Koutun zase figuruje v ďalšej kauze, ktorú vyšetrovateľ zastavil. Majský bol totiž začiatkom júla 2002 obvinený z trestného činu poškodzovania veriteľa a zneužívania informácií v obchodnom styku. Kauza sa týkala predaja a kúpy spoločnosti VAB Sipox Bánovce nad Bebravou. Vyšetrovateľ Dušan Heuer však stíhanie zastavil s konštatovaním: „Podľa môjho názoru nešlo o trestný čin.“

Na spoločnosť VAB Sipox bol 7. mája 1998 vyhlásený konkurz. Správcom konkurznej podstaty sa stal práve Koutun. Po vyhlásení konkurzu odhadol znalec majetok VAB Sipox približne na jednu miliardu dvesto miliónov korún. V druhom ponukovom kole však firmu získal za 25 miliónov korún jediný záujemca – firma TS Slovakia, a. s. Krátko po kúpe prenajal nový majiteľ všetky výrobné aj nevýrobné priestory spoločnosti Tatra Sipox, a. s., Bánovce nad Bebravou.

V Predstavenstve Tatra Sipoxu bol aj Jozef Majský, Koutun tvrdí, že o tom, že za kupujúcou firmou bol opäť Majský, nič nevie. Firma TS Slovakia, ktorá vznikla až po vyhlásení konkurzu – 25. 8. 1998, bola nakoniec odpredaná firme Luxor Press. Firmu zastupuje podnikateľ, ktorý podľa českého obchodného registra figuruje s Majským v niekoľkých firmách (Sipox International, Liaz Sipox). Od apríla 2001 je členkou Predstavenstva Luxoru napríklad aj Eva Majská.

Obvinenia popiera

Mitro svoje vzťahy s Majským rozhodne neoznačuje za blízke. SME povedal: „Neviem, či je to blízky vzťah. Robil som v advokácii, ale nikdy som Majského nezastupoval. Zhodou okolností ho zastupovali advokáti z kancelárie, kde sme boli štyria. Nemám s ním osobný vzťah, poznáme sa z recepcie. On sa rád chváli týmito kontaktmi, to každý vie.“

Vladimíra Mitra dodnes evidujú na internete v Slovenskej advokátskej komore. Je tam napísané, že z cudzích jazykov ovláda iba ruštinu. Odvtedy sa už nepochybne naučil aj po anglicky, prestížny britský magazín Jane‘s intelligence digest však napísal, že SIS nadštandardne spolupracuje s ruskou tajnou službou FSB. Mitro všetko poprel. Aj to, že verbuje novinárov, aby pracovali pre SIS. V kuloároch sa rozpráva napríklad aj o novinárovi Petrovi Tóthovi. Práve on vraj nedávno podal trestné oznámenie na ministra vnútra Vladimíra Palka pre kauzu odposluchy a splnil si tak svoju spravodajskú povinnosť. Bývalý redaktor to v rozhovore pre SME poprel.

Najväčším Mitrovým rivalom sa stal minister vnútra Vladimír Palko. Viacerí sa zhodujú na tom, že ide o slovnú vojnu, pretože keď jeden hovorí, že systémy SIS a ministerstva sú oddelené, a druhý, že nie sú, občan si ich slová nemá ako overiť. Ide totiž o utajovanú skutočnosť. Svetlo do kauzy mal vniesť izraelský expert, ktorý však údajne povedal, že chyba nie je ani v jednom systéme. Zaujímavo vyznievajú správy o tom, že na ceste z Poľska ho na hraniciach zastavila SIS a venovala sa mu päť hodín.

Keby Mitro musel opustiť svoj post, vrátil by sa zrejme späť do advokácie. Už v minulosti povedal, že v tejto brandži zarábal oveľa viac ako v tajnej službe. Keď sme mu chceli v súvislosti s jeho minulosťou položiť niekoľko otázok, hovorca Vladimír Šimko (nedávno ešte s krycím menom Šimon) SME odkázal, že Mitro nemá záujem. Chce vraj počkať, kým sa situácia okolo jeho mena a SIS upokojí. „Sme v médiách viac, ako by sme chceli,“ skonštatoval Šimko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Atény (ilustračné foto).

Úrady zatiaľ nehlásili žiadne zranenia ani škody.


TASR

K obnoveniu financovania môže dôjsť v prvej polovici apríla.


TASR
Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu